Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dünyanın en renkli festivali: Venedik Karnavalı

21 Kasım, 2013 | 13:36

Dünyanın en renkli festivali: Venedik Karnavalı Dünyanın en renkli festivali olarak bilinen Venedik Karnavalı, milyonlarca kişinin beğenisini kazanmış yegane festivallerden

Bir gelenek haline gelen Venedik Maske Festivali orijinal adıyla Carnevale di Venezia, her yıl renkli görüntülere sahne oluyor. Her yıl farklı bir temanın belirlendiği Venedik Karnavalında, birer sanat eserine dönüşen maskeler ise tabi ki başrolde.

Venedik

Venedik Karnavalı Tarihi

Venedik Karnavalı tarihi hakkında merak edilenler…

Venedik Karnavalı ‘nın simgesi maskeler…

Karnavalın simgesi olan ve Hristiyanlık öncesi kültürden kalan maskeler, o dönemde günlük yaşantının bir unsuru konumundaydı. Maske kullanımı özellikle kimliğini gizlemek isteyenlerin başvurduğu bir durumdu. Maskeler etik değerlerin kaybında da büyük rol oynarken,fahişeler ve kumarbazların yanı sıra peder ve rahibelerin de kimliklerini gizlemek için maske kullanıp aktif seks hayatına katıldıkları ortaya çıktı. Böylelikle maske kullanımı yasaklandı ve sadece karnavalla sınırlı kılındı.

Venedik Karnavalı Tarihi

Marco Polo’nun seyahatleri Venedik ‘i doğu ve Uzakdoğu‘ya bağladı ve kentin ticari önemini arttı. Ticaretin yoğun olarak yaşandığı Venedik ‘de coşku hep taze tutuldu. Venedik Karnavalı tarihinin 1094’e kadar dayandığı söyleniyor ancak karnavalın resmi tarihi 1298. Karnaval temelini pagan kültüründe yer alan baharı karşılama kutlamalarından alıyor.

1800’lü yıllardan itibaren Venedik Krallığı’nın yıkılmasıyla el değiştiren Venedik’de sınırsızlığın simgesi olan karnaval da yasaklamalara maruz kaldı. Yüzyıl sürek yasaklamadan sonra Venedik Karnavalı 1979’da küllerinden yeniden doğdu. Yeniden doğuşuyla birlikte ise karnavalın entellektüel kimliğine vurgu belirginleştirilerek, karnavalın amacının yılda bir kez de olsa zengin ve fakir, soylu ve sıradan insan arasındaki farkın kalktığı, herkesin eşitlendiği bir demokrasi simgesi olduğu görüşü güçlendi.

Büyük bir görsel şölen

Dünden bugüne Venedik Karnavalı ‘nda büyük bir görsel şölen yaşanıyor. Her yıl karnavalda kesintisiz eğlence yaşanırken,kentin hemen hemen her köşesinde sanat gösterileri düzenleniyor.

Karnaval süresince kadınlar erkekler sosyal statüsü ne olursa olsun istediği maskeyi takıp, altın ve gümüşle süslenmiş ipek kostümler giyer ve sokaklarda kimse tarafından tanınmadan dans edip şarkı söylemenin tadına varır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Carnevale di Venezia, Dünyanın en renkli festivali, Karnaval, Venedik, Venedik Karnavalı, Venedik Karnavalı festival, Venedik karnavalı maske, Venedik Karnavalı Tarihi, Venedik Krallığı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları