Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

”Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 8. Dünya Kongresi” Bodrum’da düzenlendi

13 Eylül, 2012 | 11:33

”Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 8. Dünya Kongresi” Bodrum’da düzenlendi.Kongrede birlik başkanlığına Türk turizmci Galip Gür getirildi.

Bodrum Karia Prenses Otel’de düzenlenen 27 ülkeden 37 koyun üyesi olduğu birliğin kongresine, 18 ülkeden 28 koyun temsilcilerinden oluşan 85 delege katıldı.

Yunanistan birliğinin yeni üyesi Patmos

Kongre, 14-15 Eylül tarihlerinde Yunanistan’dan birliğe yeni üye olan Patmos Adası’ndaki etkinliklerle sona erecek.

Galip Gür, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 yıl süreyle birlik başkanlığı görevini Fransız Jerome Bignon’dan devraldığını, başkanlığı süresince bakir koyların korunması için aktif bir yönetim tarzı izleyeceğini söyledi.
Dünyada bakir koyların sayısının hızla azaldığını vurgulayan Gür, geleceğe miras bırakılacak eşsiz güzelliklerin yitirilmemesi için çalışacaklarını kaydetti.

Amaçlarının koyların, doğal değerleri ve kültürleri ile dünyaya tanıtılmasını sağlamak olduğunu anlatan Gür, ”Dünyanın çeşitli bölgelerinden değişik karakter ve özelliklere sahip 37 değerli koyun üye olduğu birliğin amacı, bu koyların turizm ile iç içe gelişirken sahip olduğu eşsiz güzelliklerin ve değerlerin olumsuz yönde etkilenmesini önlemektir” dedi.

Birliğe üye koyların ortak sorunları bulunduğunu, bu sorunları aşabilmek için birlikte çalıştıklarını anlatan Gür, ortak sorunları ortak projelerle çözmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Bir bölgenin turizme açılmasının faydası olduğu kadar zararları bulunduğunu da ifade eden Gür, şöyle konuştu:
”Turizm yaparken yerel değerlerimizi, doğal güzelliklerimizi korumaya önem vermeliyiz. Bunları göz ardı edip sadece turizme yönelik çalışmalar yaptığımız zaman geri dönülmez sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Türkiye dünyada farklı konuma sahip. Bu farklılıklarımızdan birisi de dünya güzeli kıyılara sahip olmamız. Bu kıyılarımız bizi farklı kıldığı için bizim bunları korumamız vazifemizdir.”

Gür, Dünyanın En Güzel Koyları Birliği kongresinin 2013 yılında Kamboçya’da, 2014 yılında ise Güney Kore’de yapılacağını bildirdi.

Jerome Bignon:Doğal güzellikler korunmalı

Eski Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanı Jerome Bignon ise Bodrum’u 41 yıl önce ziyaret ettiğini, o dönemde Bodrum’un doğal güzelliklerinin daha fazla olduğunu söyledi.

Ege ve Akdeniz’de Türkiye’ye has özelliklerin bulunduğunu, bu özelliklerin korunması gerektiğini belirten Bignon, ”Türkiye bu özelliklerini koruyarak turizmini geliştirmeli. Doğa yıpratılmadan muhafaza edilmeli” dedi.
Dünyanın hiçbir yerinde doğanın korunması için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını dile getiren Bignon, birlik olarak deneyimlerini kendi aralarında paylaştıklarını ve çözüm önerilerini tartıştıklarını belirtti.

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği fikri ilk olarak Fransa’nın Vannes kentinde yaşayan ve aynı zamanda bir gezgin olan Jean Manquat tarafından ortaya atıldı. Vietnam’ın Ha Long koyunu keşfeden Manquat, Vannes kentine döndükten sonra turizm bürosu yetkilileri ile Ha Long koyu ile Morbihan koyunun kardeş koy olmasını gündeme getirdi.

Merkezi Fransa’nın Vannes kentinde bulunan kuruluşun ilk görüşmeleri Fransızlar tarafından ilk olarak 12 Kasım 1996 tarihinde yapıldı. Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 10 Mart 1997 tarihinde Berlin’de kuruldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
8. Dünya Kongresi, DÜNYANIN EN GÜZEL KOYLARI BİRLİĞİ 8. DÜNYA KONGRESi, Dünyanın En Güzel Koyları Birliği, Galip Gür, Galip Gür Dünyanın En Güzel Koyları Birliği başkanı, Jerome Bignon, Patmos, Yunanistan birliği, Yunanistan birliği Patmos,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları