Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dünyanın 7 yeni harikası açıklandı

14 Kasım, 2011 | 10:04

Dünyanın 7 yeni harikası önceki gün açıklandı.

Merkezi Cenevre’de bulunan İsviçreli vakıf New7Wonders tarafından düzenlenen dünya çapındaki anket sonucunda 14 doğa harikası finale kaldı.İlk sonuçlarla 7 yeni doğa harikası neredeyse belli oldu, ancak sonuçlar ocak ayının başlarında açıklanacak.

Net sonuçlar Ocak ayında açıklanacak ancak, şimdiden açıklanan ilk sonuçlara göre listede Iguazu Şelaleleri, Jeju Adası, Halong Körfezi,Komodo,Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Table Dağı, Amazon yağmur ormanları bulunuyor.

İki yılı aşkın bir süredir devam eden çalışmalar sonucu “Dünyanın Yeni 7 Doğa Harikası” için 20 ülkeden 440′den fazla aday gösterildi. Uzmanlar 28 finalistten oluşan küçük bir liste yaptı. Liste daha sonra insanların oylamasına sunuldu.

İsteyen herkes, telefonla, mesajla, internetten liste için oy kullandı. Kampanyada yaklaşık 1 milyon dolayında kişinin oy kullandığı kaydedildi. Önceki gün açıklanan ve finale kalan ancak son 7′ye kalamayan listede, Ölü Deniz, Tanzaya’daki Kilimanjaro Dağı, ABD milyonlarca turist çeken Büyük Kanyon, Büyük Mercan Resifleri de vardı.

Iguazu Şelaleleri listede

Dünyaca ünlü Arjantinli futbolcu Lionel Messi’nin taraftarlarına, ülkesindeki Iguazu Şelaleleri için oy verme çağrısı da başarıya ulaştı, şelale listeye girdi. Vakıf kesin sonuçların 2012′in ilk aylarında açıklanacağı, geçiçi kazananlarla final listesi arasında değişiklik olabileceği uyarısında bulundu.

Ölü Deniz listeye giremedi

Batı Şeria’daki yerleşim inşaatlarının sürmesi nedeniyle barış görüşmeleri aylardır tıkalı olan İsrail ile Filistin Yönetimi, Ölü Deniz için tarihi bir kararla ortak teklif vermişti. Deniz seviyesinin yaklaşık 400 metre altındaki Ölü Deniz’in listeye girememesi, kıyısı olan İsrail, Ürdün ve Filistin’i üzdü.

Öte yandan, Güney Kore’de Jeju Adası’nın doğa harikası seçilmesini 2 bin kişi kutladı. Halk, “Biz yaptık” diye sevinç nidaları attı. Jeju Valisi Woo Geun-Min listenin adanın turizm için yeni bir fasıl açtığını söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amazon yağmur ormanları, Dünya yeni doğa harikaları, Dünyanın yeni doğa harikaları, Halong Körfezi, Iguazu Şelaleleri, Iguazu Şelaleleri doğa harikası, İsviçreli vakıf New7Wonders, Jeju Adası, Jeju Adası dünya harikası, Komodo, New7Wonders, Ölü Deniz, Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Table Dağı, yeni doğa harikaları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları