Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dünyaca ünlü İnsuyu Mağarası’ndan kötü haber!

19 Haziran, 2018 | 11:50

Dünyaca ünlü İnsuyu Mağarası'ndan kötü haber!

Burdur’da bulunan İnsuyu Mağarası’ndan kötü haber geldi. İnsuyu Mağrası’Ndaki 9 gölün tamamı kuraklık nedeniyle kurudu. Yanlış yapılan ışıklandırmadan ötürü bazı sarkıtların karardığı mağaranın bu durumu düzeltilerek iki yılın ardından yeniden ziyarete açıldı.

Efsanelere konul olan, Burdur’un güneydoğusunda, 1965 yılında Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası’nda yaklaşık iki yıldır süren restorasyon çalışmaları sona erdi.

Dünyaca ünlü mağaranın oluşumu binlerce yıl öncesine dayanmakta. Jeolojik olarak kalkerden meydana gelen, bu kalkerlerin suyla birleşmesi sonucunda sarkıtlar, dikitler ve dehlizler oluşturduğu mağarada, 1 metrelik sütunun 10 bin ila 15 bin yılda oluştuğu tahmin ediliyor.

İnsuyu Mağarası’nın 9 gölü kurudu

Yatay uzunluğu 597 metre olan İnsuyu Mağrası’nda ziyaret edilebilen 300 metreye kadar olan bölümünde 9 göl bulunmakta. Mağaranın gölleri, kuraklık ve bölgedeki aşırı sondajlar nedeniyle tamamen kurudu.

2000 senesinde yapılan restorasyon çalışmaları sırasında mağara içindeki aydınlatmalarda kullanılan ışıklandırmanın da sarkıt ve dikitlere zarar verdiği ve kararttığının belirlenmesi üzerine, iki yıl önce ziyarete kapatılarak ziyaretçi yolları ve ışıklandırılması zarar vermeyecek şekilde düzenlenen mağara, yaz tekrar ziyarete açıldı.

Işıklandırma yenilendi

Mağara içinde, isimleri ‘Büyükgöl’, Dilek Gölü’ gibi 9 göl olduğunu, kuraklık nedeniyle bu göllerin şu an mevcut olmadıklarını kaydeden Burdur Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Özdemir, bu yıl da kurak bir dönem yaşandığını, Türkiye genelinde de bu kuraklığın hissedildiğini anlattı.

Mağara içindeki yol düzenlemesi ve ışıklandırmaların yeniden yapıldığını, ön kısmındaki alanların çevre düzenlemesinin de gerçekleştirildiğini belirten Özdemir, mağaranın işletmesini ise Burdur Öğretmenevi Müdürlüğü’nün üstlendiğini kaydetti.

Daha önceki yıllarda yapılan ışıklandırmanın bazı sarkıt ve dikitlerde siyahlaşmaya sebep olduğunu, yeni düzenlemedeki ışıklandırmanın zarar vermeyecek şekilde olduğunu ifade eden Özdemir, 50-60 bin ziyaretçi ağırlanan mağarada bu yıl bu rakamın üstünde ziyaretçi beklendiğini dile getirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
9 göl kurudu, Burdur, Burdur Kültür ve Turizm İl Müdürü, İnsuyu Mağarası, Mehmet Özdemir,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları