Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dünya turizminin yeni gözdesi Çin’in yükselişi sürüyor!

19 Kasım, 2018 | 17:09

Dünya turizminin yeni gözdesi Çin'in yükselişi sürüyor!

Son yıllarda trend olan Uzak Doğu turizmi, Batı turizminin tahtına doğru hızla ilerlerken, tarihi, kültürel mirası, özgünlüğü, eşsiz mimarisi ve bütçe dostu fiyatlarıyla öne çıkan Çin, dünya turizminin yeni gözdesi haline geliyor. Çinli turistlerin tercihi ise, Türkiye oldu.

Dünya turizminin yeni gözdesi, Uzak Doğu‘nun incisi Çin’in yükselişi sürüyor. Dünyada trend haline gelen Uzak Doğu turizminin en önemli destinasyonlarından bir olan tarihi, eşsiz mimarisi ve ekonomik fiyatlarıyla öne çıkan Çin, cazibe merkezi konumunu her geçen gün artırıyor. Çin, “Bir Yol Bir Kuşak” (İpek Yolu) projesiyle 2030 yılında dünyanın turizm merkezi olmaya yolunda hızla ilerlerken, Çinli turistlerin tercihi ise, Türkiye oldu.

Dünya turizminin yeni gözdesi Çin’in yükselişi sürüyor

Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, dünya seyahat destinasyonunun Çin’e yöneldiğini ifade etti. Euromonitor International verilerine göre, dünya genelinde yapılan seyahat sayısı bu yıl 1,4 milyar artarken, gelecek 12 yıllık dönemde bu sayıda 1 milyarlık artış gerçekleşmesi beklendiği belirtiliyor.

Londra Turizm Endüstrisi Konferansı’nda yayınlanan rapora göre ise 2030 yılında Çin’in turizm gelirinin 2,6 trilyon dolara yükseleceği ve 86 milyon turistle en çok ziyaret edilen ülke sıralamasında liderliğe geleceği tahminleri yer almakta.

Dünyanın en önemli ülkelerinden olan Çin’deki ekonomik ve sosyal gelişmeler dikkate alınarak hesaplanan bu rakamlara göre, önümüzdeki 10 sene içinde dünyanın en iyi turist destinasyonu listesinde zirveye yerleşeceği tahmin edildiğini Mustafa belirten Karslı, “Çin, turizmdeki hedeflerine ulaşmak için başlattığı; “Bir Yol Bir Kuşak” (İpek Yolu) projesiyle dünyada ses getirmeye hazırlanıyor. Bu projeyle Çin Turları; benzersiz gelenekleri, fantastik yemekleri, hem kültürel hem de doğal mirası ile 2030 yılında turizm merkezi olacağının sinyallerini şimdiden veriyor.” açıklamasında bulundu.

İnci Kulesi fotosu olmayanın dünya turu sayılmıyor

İnci Kulesi fotosu olmayanın dünya turu sayılmıyor

Gezginlerin trendlerine, seyahat tutkunlarının olmazsa olmazlarına ve fotoğraf sevdalılarının koleksiyonlarına bir yenisinin daha eklendiğini vurgulayan Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı, “Artık Yangtze Nehri kıyısındaki Şanghay’da, Doğu’nun İnci Kulesi’nin yanında fotoğrafı olmayanın dünya turu sayılmıyor. Gelecek yıllarda turistlerin en çok ziyaret ettiği kulenin Fransa’daki Eyfel veya İtalya’daki Pisa Kulesi değil; Doğu’nun İncisi olarak ün yapmış, Orient Pearl Tower olması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Hızla artan Çinli turizmi iştah kabartan büyük bir pasta!

Çin’in turist olarak yurt dışına giden vatandaş sayısı da hızla çoğalıyor. Bu konuya da değinen Mustafa Karslı, Çin nüfusunun sadece % 6’sının pasaport sahibi olduğu 2014’te bile, Çinli turistlerin yurt dışında toplam 500 milyar dolar harcama yaptığının altını çizdi.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Çin Turları sizi bekliyor.

Geçtiğimiz yıl bu rakamların katlanarak arttığını da belirten Karslı, “Çin’deki vatandaşların aylık gelirlerindeki süratli artışla paralel olarak, alım güçleri de bir hayli artabilir. Bu öngörüler ve veriler, Çinlilerin diğer ülke vatandaşlarına göre daha çok seyahat edeceğini gösteriyor. Bu, turizmde her ülkenin pay almak isteyeceği, iştah kabartan büyük bir pasta” şeklinde konuştu.

Çinli turistler Türkiye’ye akın ediyor

“Çinli turistlerin ülkemizi ziyareti son 10 yıldır kademeli olarak arttı” diyen Karslı, “2018 yılının Çin’de Türkiye Turizm Yılı ilan edilmesi nedeniyle, ülkemize gelen Çinli turist sayısında geçtiğimiz yıla göre yüzde 98 oranında rekor bir artış yaşandı. Bu gelişmeleri dikkate aldığımızda, bu turizm pastasından alınacak dilimde, Çinli turistlerin yeni gözdesi olan Türkiye çok büyük potansiyele sahip” yorumunda bulundu.

Çinli turistler Türkiye’ye akın ediyor

Karslı, Çin turizminin Türkiye ekonomisindeki yadsınamaz etkisi üzerine yaptığı açıklamada, son yıllarda hızla gelişen Çin – Türkiye ticari ilişkilerinin ve 2018 senesinin Çin’de Türkiye Turizm Yılı olmasının etkisine de dikkat çekerek sözlerine şöyle nokta koydu:

“Ticaretin, Çin-Türkiye ilişkilerinin perçinlenmesindeki etkisi çok önemli. Ülke ekonomimiz, sadece direkt ticari ilişkilerle değil, aynı zamanda bu ilişkilerin turizm sektörümüze dolaylı katkısı ile de büyüyor.

Gelişmeler, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla Çinli’yi ülkemizde göreceğimize işaret ediyor. Biz de Türk Çin Kültür Derneği olarak, 2018 yılının Çin’de Türkiye Turizm Yılı olması nedeniyle daha çok faaliyet yürüterek ülkemizin turizm açısından Çin’de en iyi şekilde temsiline odaklanıyor ve ülkemizin gelişimine katkı sunmaktan büyük bir gurur duyuyoruz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bir Yol Bir Kuşak, Çin Kültür Derneği, Çin Turizmi, Çinli turist, Doğu'nun İncisi, Dünya Turizmi, Euromonitor International, İpek Yolu, Londra Turizm Endüstrisi Konferansı, Mustafa Karslı, Orient Pearl Tower, Pisa Kulesi, Türkiye Turizm Yılı, Yangtze Nehri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları