Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi yapılar, Küresel Isınma’nın tehdidinde!

17 Ekim, 2018 | 17:02

Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi yapılar, Küresel Isınma'nın tehdidinde!

Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi yapılar, Küresel Isınma’nın tehdidinde. Küresel Isınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesi yalnızca evleri ve kıyılardaki yaşamı değil aynı zamanda Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi alanları da tehdit ediyor.

Bir süreden beri Küresel ısınma nedeniyle tehdit altında olan dünyamızda yaşamak her geçen gün zorlaşmakta. çeşitli nedenlerle kirletilen dünyamızı tehdidi altına alan Küresel Isınma şimdi de Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tarihi alanların erozyona uğramasına neden oluyor.

Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi yapılar, Küresel Isınma’nın tehdidinde

Akdeniz’de Dünya Mirası Listesi’nde yer alan düşük yükseltideki 49 alanda yapılan bilimsel çalışmada, bu alanlardan 37’sinin sel, 42 adedinin kıyı erozyonu tehdidi altında olduğu ifade edildi. Küresel Isınma’ya bağlı olarak yükselen deniz seviyesi nedeniyle Akdeniz kıyısındaki UNESCO Dünya Miras Alanları‘nın yaklaşık % 80’inin risk altında olduğu uyarısı yapıldı.

Aya Sofya ve Efes de risk altında

Aya Sofya ve Efes de risk altında

Türkiye de bu konuda risk altında. Özellikle İstanbul’da bulunan Aya Sofya Müzesi ve Ege bölgesindeki Efes Antik Kenti de Küresel Isınma ile tehdit edilmekte. Yapılan çalışmalarda 2100 yılına kadar bölge genelinde su taşkınları riskinin % 50, erozyon riskinin de % 13 oranında artabileceği ve söz konusu 49 alandan 40’ının deniz taşkını, 46’sının ise kıyı erozyonu tehdidiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı.

Yapılan çalışmada ayrıca, komşumuz Yunanistan‘daki Ortaçağ’dan kalma tarihi Rodos şehri, Cezayir’deki Cezayir Kasbahı ve İtalya’nın kanalları ile ünlü kenti Venedik’te bulunan lagünler yükselen deniz seviyesi nedeniyle risk altındaki yerler arasında gösterildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdeniz Bölgesi, Aya Sofya Müzesi, Cezayir Kasbahı, Dünya Mirası listesi, Efes Antik Kenti, Küresel Isınma, Rodos şehri, UNESCO Dünya Miras Alanları, Venedik,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları