Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dünya Mirası Aspendos Antik Tiyatrosu Rezaleti Sürmekte

06 Mart, 2017 | 14:11

aspendos antik tiyatrosu antalya

Dünya Mirası Aspendos Antik Tiyatrosu Rezaleti Sürmeye Devam Ediyor.

Dünya Mirası olan Antalya’daki Aspendos Antik Tiyatrosu restorasyon rezaleti hala devam etmekte.  1,5 yıl önce restorasyona giren Aspendos Antik Tiyatrosu, bakanlığın yaptığı çalışmalarda ve restorasyonda ‘Beyaz Mermer’ kullanılmış ve orijinal bir yapıt olmaktan çıkmıştı. Bu rezaleti her basın ve yayın organı dile getirirken, bugüne gelindiğinde yine aynı durumun devam ettiğini görmekteyiz.

Hürriyet’e konuşan Antalya Kent Konseyi  Üyesi Prof. Dr. Tuncay Neyişçi ise, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyonda kullanılan ‘Beyaz Mermerlerin’ tarihi tiyatronun oturma bölümlerinin rengi olan gri tona dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise, yapılan eleştirilerden sonra verdiği bildirimde, ” Zamanla , konulan mermerlerin tiyatronun oturum kısmındaki gibi gri renk tonunu alacağını dile getirmişti. Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, bu sözü hatırlatarak “Yıllar önce  çekilen Geceyarısı Ekspresi filminde Türkleri altın dişli göstermişlerdi. Bu mermerlerde o altın dişlere benziyor” dedi. Sayın Neyişçi sözlerine şu şekilde devam etti;

” Herkes hata yapabilir. Ancak hatayı kabul etmeyip ‘Bu taşların rengi değişecek demek doğru değil’. Hele ki bu açıklamayı devletin bakanlığı yapıyorsa daha vahim. İşte gidip görebilirsiniz. 1,5 yıl geçti ne değişmiş, ne değişmemiş ortada. Tek bir mermer yapı olmayan tarihi yapıya mermerle restorasyon yapıp, bunu savunan sadece biziz” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ne Demişti?

M.Ö. 2000 yılında yapılan Aspendos Antik Tiyatrosu restorayonu sonrası ‘Beyaz Mermer’ kullanımı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığının açıklaması ise şu şekildeydi;

“Söz konusu tiyatronun orijinal taşları yaklaşık 2000 yıl olup çevresel etmenlerden yıpranmış ve grileşmiştir. Geçen zaman içerisinde taştaki renk ve doku deformasyonu taşın içine kadar nüfuz etmiştir. Restorayonda kullanılan taşların rengi iklim ve tabiat şartlarının etkisi ile zamanla değişerek patina oluşturacak ve orijinal taşın rengini alacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aspendos Antik Tiyatro, Dünya Mirası, Kültür ve Turizm Bakanlığı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları