Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dünya golfçüleri Antalya’da buluştu

16 Kasım, 2011 | 09:30

Dünyanın en önemli golf turizmi etkinliklerinden Uluslararası Golf Turizm Fuarı (International GolfTravel Market), Antalya Expo Center’da başladı.

Dünyanın en önemli golf turizmi etkinliklerinden Uluslararası Golf Turizm Fuarı (International Golf Travel Market), Antalya Expo Center’da başladı. Türkiye’yi dünyanın önemli golf merkezleri arasına sokması beklenen fuara, 63 ülkeden 1200’ün üzerinde delege katılıyor.

Reed Travel Exhibitions ve Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB)’nin işbirliğinde düzenlenen fuarın açılışına, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) Başkanı Cemil Uğurlu, Uluslararası Golf Travel Market (IGTM) Grup Direktörü Mark Walsh, Uluslararası Golf  Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Başkanı Peter Walton katıldı. Açılışın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı, Belek’in golfturizminde dünyanın önemli yerlerinden biri haline geldiğini söyledi. Belek’teki golf sahaların artması için BETUYAB ve Bakanlık arasında çalışmaların olduğunu aktaran Arıcı, “Golf alanlarını Antalya ve Türkiye’nin değişik yerlerinde artırarak golf turizminden daha fazla faydalanmak istiyoruz.” dedi.

BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu ise Belek’te 47 turizm tesisi, 60 bin yatak, 14 golf sahası, 47 beş yıldızlı otel ve 10 golf tesisi bulunduğu bilgisini verdi. Belek’in sahip olduğu tesislerle bir mucizeyi gerçekleştirerek bataklığın nasıl bir turizm cennetine dönüşeceğinin en güzel örneği gösterdiğini vurgulayan Uğurlu, “20 yıl öncesine kadar bir bataklık olan Belek, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile BETUYAB işbirliği çerçevesinde kamu-özel sektör ortaklığının turizmdeki ilk modeli olarak bu günkü konuma ulaşmış ve dünya çapında bir turizm şehri haline gelmiştir.” ifadesini kullandı. 12 ay boyunca golf oynama imkanına sahip Belek’in potansiyelinin en üst seviyede değerlendirilmesini istediklerini belirten Uğurlu, şöyle konuştu: “Belek bölgesinde 3 bin 500 dönümlük alanı golf sahası olarak düzenlemek istiyoruz. Golf turizminde büyük talep var. İki seneden önce sıra veremiyoruz.”

Antalya’da 4 -5 yıl içinde golf sahası 50’ye çıkacak

Açılışın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu da Türkiye’deki mevcut golf sahalarının durumuyla ilgili bilgi verdi. Türkiye’de toplam 30 golf sahası bulunduğunu kaydeden Ağaoğlu, “Eski Turizm Bakanı Atilla Koç döneminde Anayasa Mahkemesi’nin orman vasfını kaybetmiş arazilerin turizme açılmasını yasaklamasından önce 86 proje tahsis bekliyordu. Anayasa Mahkemesi’nin iptali bu yatırımları 3 yıl erteletti. Yaklaşık 4 ay önce mahkeme ormanlık arazilerin turizme tahsisine yeşil ışık yaktı. Bu 86 projeden 50’ye yakının gerçekleşmesi kuvvetli ihtimal. Bunların büyük bölümünün Antalya’da gerçekleşmesinden yanayız.” diye konuştu. Golf sahası sayısının arttıkça bölgeye gelen turist sayısı da arttığına işaret eden Ağaoğlu, şöyle devam etti: “Önümüzdeki 4 -5 sene içinde Antalya, 50 golf sahasıyla Avrupa’nın değil, dünyanın en büyük golf merkezlerinden biri olarak görme şansına sahip olacağız. Antalya bunu hak ediyor. Türkiye’de lisanslı golfçü sayısı 5 bin 500. Bunun 3 bin 500’ü öğrenci ve dar gelirli ailelerin çocukları. Israrla burjuva aristokrat sporu diye vurgulanıyor. Ben buna katılmıyorum. Geçen sene Belek’teki sahalarda 502 bin oyun oynandı. Bir önceki seneye göre yüzde 25 artış oldu. Bu sene 580 bin oyuna ulaşacağız. Belek, dünyadaki global krize rağmen yüzde 25 artış sağlayan dünyadaki tek golf destinasyonu.” Ağaoğlu, golf turizminin gelişmesi için THY’den Antalya’ya direkt sefer koymasını istedi.

Türkiye golfte hızlı bir gelişim gösteriyor

Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Başkanı Peter Walton, dünyada 50 milyon golfçü bulunduğu, gelecek yıl bunun yüzde 30’unun tatile çıkacağını aktardı. 58 ülkede 400 tur operatörü üyelerinin bulunduğunu kaydeden Walton, dünyada satılan golf tur paketlerinin yüzde 85’inin bu operatörler aracılığıyla yapıldığı bilgisini verdi.
Golf endüstrisinin Türkiye’ye getirisine de değinen Walton, Türkiye’nin golf ile yeni tanışmasına rağmen hızlı bir gelişim gösterdiğini ifade etti. Golf turistinin normal turistin iki katı daha fazla para harcadığını kaydeden Walton, şunları kaydetti: “Golf oyuncular gittikleri yerlerden emlak satın alıyor. Golf turisti gittiği her yerde ekonomik yapıyı değiştiriyor. 2008 yılında Türkiye, Avrupa’nın en iyi golf destinasyonu seçildi. Bu süre zarfında Türkiye’de golf turizmi hızlı bir gelişme gösterdi. Bu fuarla bunun sürdürülebilir hale gelmesini hedefliyoruz.”

Türkiye yükselen ekonomisiyle golfün de merkezi olacak

Uluslararası Golf Travel Market (IGTM) Grup Direktörü Mark Walsh, 14 yıldan beri dünyanın çeşitli yerlerinde golf fuarları gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu fuarı Türkiye’de ilk kez düzenliyoruz. Dünyadaki ekonomik krize rağmen 63 ülkeden 1200 delegenin katılması ve şimdiye kadar katılmayan bazı Uzakdoğu ülkelerinin fuara gelmesi önemli bir gelişme.” şekliden konuştu. Türkiye’nin yükselen ekonomisiyle golf turizminde de önemli mesafe kat edeceğini dile getiren Walsh, Belek’teki tesislerin kalitesinden memnun kaldıklarını aktardı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Expo Center, Belek Turizm Yatırımcıları Birliği, Golf Tur Operatörleri, Golf Turizm Fuarı, Golf Turizmi, Golf turizmi Antalaya, Golf turizmi Belek, Golf turizmi Haberleri, International Golf Travel Market, Reed Travel Exhibitions, Türkiye Golf Federasyonu, Uluslararası Golf Turizm Fuarı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları