Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dülük antik kentindeki tarihi miras ortaya çıkıyor

23 Eylül, 2010 | 14:42

Gaziantep’te yer alan Dülük Antik Kenti’ndeki tarihi miras, Şehitkamil Belediyesi sponsorluğunda ortaya çıkıyor.

Şehitkamil Belediyesi’nin sponsorluğunda dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Dülük Antik Kenti’ndeki kazılarda ulaşılan önemli eserler arasında çeşitli figürler bulunuyor.

Kazılara ilişkin bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Engelbert Winter, bu seneki kazılarda çok önemli bulgular tespit ettiklerini belirtti. Winter, kutsal alan olarak bilinen bölgenin giriş kısmının ortaya çıkarıldığını, bu yapının yaklaşık on basamaklı bir bölümden oluştuğunu, kazıların sonucunda ise tapınağın kurulum yerinin tam olarak bulunacağını söyledi. Profesör Winter, “Tarihleme açısından çok büyük öneme sahip bulgulara da ulaştık. Bölgenin tarihine ışık tutacak pişmiş toprak malzeme M.Ö. 2000’in sonlarına kadar uzanan kültten örnekler taşıyor. Daha önceki araştırmamız bölgenin, M.Ö. 5 ile 7. yüzyıllar arasındaki yerleşime işaret ediyordu. Bu yılki kazılar bölge tarihinin daha da eski dönemlere ait olabileceğini gösteriyor.” dedi.

Dülük Antik Kenti için kültürlerin buluşma noktası dediklerini söyleyen Winter; “Çok önemli bazı eserlere ulaştık örneğin, Yunanistan’dan gelmiş malzemelerin kullanıldığı kiremitler bize buradaki kültürün çok eski tarihlere ve çeşitliliğe sahip olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dülük antik kenti, Dülük antik kenti haberleri, Dülük Antik Kenti Tarihi Miras, Dülük Kenti, Gaziantep Dülük Antik kenti, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları