Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dubrovnik turlarına büyük ilgi

23 Kasım, 2010 | 10:45

Türk turistlerin vize gerekmeyen Dubrovnik turlarına büyük bir ilgi gösterdiği belirtiliyor.

Hırvatistan basını, Kurban Bayramı tatilini geçirmek için Dubrovnik’e gelen gelen altı bin civarında Türk turist için, “Dubrovnik’te Türk istilası” manşetine yer verdi.

Ülkenin kış ayında olmasına rağmen yoğun miktarda Türk turisti ağırlamasından memnuniyet duyan gazeteler, sayfalarında Türklere geniş yer verdi. Türkleri ağırlamaktan memnun olan turizm şehri Dubrovnik’te menüler Tükçe yazıldı, esnaf Türkçe öğrendi.

Dokuz günlük tatili fırsat bilen Türk turistler, tatil için özellikle Balkan ülkelerini tercih etti. Başta Bosna Hersek olmak üzere Hırvatistan ve Karadağ’a tur programı düzenleyen acentalar, bayram tatilinde altı bin civarında Türk turiste hizmet verdi.

“SANKİ İSTANBUL’DA GEZİYORUZ”

Dubrovnik’e ilk defa gelen Işık Altun isimli turist burada çok sayıda Türk turist gördüklerini belirterek, Hırvatistan’da hiç yabancılık çekmediklerini söyledi. Işık Altun, “Bir Türk yoğunluğu var, özellikle gece dışarı çıktığımızda bunu fark ediyoruz. Sanki İstanbul’da geziyoruz da onlar bizim ülkemize turist olarak gelmişler gibi. Hatta alışveriş yaptığımız yerlerde bile Türkçe konuşuyorlar.” dedi. Bosna gezisi hakkında da yorum yapan Altun, Osmanlı’dan dolayı Bosnayı kendine daha yakın olarak gördüğünü belirtti. Boşnakları kendilerine daha yakın hissettiklerine dikkat çeken Altun Boşnakların Hırvat parasından ziyade, Türk lirasını kabul ettiklerine de dikkat çekti.

Hırvat basınının Türklerin Dubrovnik’e akın ettiği yorumunu Türk turistler de onayladı. İlkay Rüzgar adlı turist, kendisini Türkiye’de gibi hissettiğini belirterek, “Yanımdan geçenler Türkçe konuşuyor, restoranlarda menüler Türkçe.” ifadelerini kullandı.

“OSMANLI’NIN İZLERİ HER YERDE VAR”

Bosna Hersek’in ardından Hırvatistan’a geçen Şule Oral, burada Türklerin yoğunluğuna dikkat çekerek, “Pek Türkiye’den çıktığımızı fark edemedik, o yüzden yabancı bir yere geldiğimiz anlamakta zorlandık.” dedi.

Mustafa Oral adlı turist de Boşnak ve Hırvatların kendilerine çok yakın davrandığını söyledi. Boşnaklarla olan sıcak ilişkilerin temelinde ortak paydanın din olduğuna dikkat çeken Oral, Osmanlı eserlerinin Balkanlarda fazlaca yer almasına değinerek, “Türklerin birçok yerde izleri var, ziyaretimiz boyunca bunları gördük.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dubrovnik, Dubrovnik Turları, Hırvatistan Dubrovnik, Hırvatistan Turu, Hırvatistan Vize, Türk Turistler, Türk Turistler Dubrovnik,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları