Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dubai havaalanı gelecek yıl 52 milyon yolcu ağırlayacak

25 Kasım, 2010 | 10:59

Ortadoğu’nun en işlek havalimanlarından Dubai Uluslararası Havaalanı, gelecek yıl yolcu sayısının yüzde 13.1 artarak 52.2 milyona ulaşmasını beklediklerini açıkladı.

Artış tahminlerinde Emirates havayolları yolcu sayısındaki yüzde 10’luk büyüme ve yeni kurulan ucuz maliyetli havayolu Flydubai’nin genişleme planlarının etkili olduğu ifade edildi.

Havaalanı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu yıl havaalanını 46.1 milyon yolcunun kullanacağı tahmin edildi. Limandan 2010 sonuna kadar 2.1 milyon tonluk kargo geçmesi bekleniyor. Tahminlere göre 2011’de yolcu sayısı 52 milyonu aşarken, kargo trafiği 2.2 milyon tona, uçak hareketi de yüzde 12 artışla 328 bin 900’e çıkacak. Kargo hacminin 2015’te 3 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Dubai Havaalanları yönetim kurulu başkanı Paul Griffiths, son 50 yılda yolcu sayısının yıllık ortalama yüzde 15.5 arttığını ve 2001’de 13.5 milyon olan yolcu sayısının 10 yılda dörde katlanarak 52 milyona ulaşmış olacağını belirtti. Yetkili, 2020’den önce de yolcu sayısının 90 milyona ulaşarak uluslararası yolcu trafiğinde dünyanın en işlek havaalanı olacaklarını ifade etti.

Aylık istatistiklere göre havaalanının 50 yıllık geçmişinde aylık yolcu sayısı geçen ay ikinci defa dört milyon sınırını geçti. Geçen ay limanı 4 milyon 13 bin yolcu kullanırken yılın başından bu yana kaydedilen sayı da 38 milyon 852 bin oldu.

Dubai havaalanını en çok kullanan Batı Avrupa yolcularını sırasıyla bölgesel olarak Hindistan altkıtası, Asya ve Körfez ülkeleri takip etti. En büyük artış Doğu Avrupa, Rusya ve Asya’ya olan trafikte gözlendi. Havaalanını kullanan 130’un üzerinde havayoluyla dünyada altı kıtadaki 220 merkeze ulaşmak mümkün.

Bunun yanısıra halen inşaatı devam eden ek terminal Concourse 3, havaalanının yolcu kapasitesini yıllık 60 milyondan 75 milyona çıkaracak. Concourse 3, tamamlandığında ayrıca dünyanın ilk ‘Airbus 380 uçağı için yapılmış tesis’ ünvanını alacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dubai, Dubai Emirates Havayolları, Dubai Havalimanı, Dubai Uluslararası Havaalanı, Emirates Havayolları, Paul Griffiths,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları