Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dolapdere’ye Hilton yapılacak!

29 Ocak, 2010 | 16:20

Dolapdere İstanbul’un suç oranı en yüksek semtlerinin başında gelen Dolapdere’nin çehresi değişiyor.

Geçtiğimiz yıllarda Bilgi Üniversitesi’nin kampüs kurduğu semte şimdi de dünyaca ünlü oteller zinciri Hilton yatırım yapacak.

Hürriyet’ten Kezban Gebetaş’ın haberine göre AKP Milletvekili Cüneyt Yüksel’in kardeşi, Ali Baba Turizm’in sahibi Hakkı Yüksel, yaklaşık 40 milyon dolar maliyetle Dolapdere’ye beş yıldızlı Hilton açıyor. Hilton’un alt markası Doubletree by Hilton adıyla hizmet verecek otel haziran ayında hizmete girecek…

AKP Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel’in ailesinin sahibi olduğu Mehmet Edip Yüksel Holding, otelcilik sektörüne girdi. Yüksel Ailesi, adı daha çok asayiş olaylarıyla gündeme gelen İstanbul’un Dolapdere semtine beş yıldızlı Hilton otel açıyor.
Dolapdere Caddesi üzerinde holdinge ait arsa üzerinde inşa edilen otel, önümüzdeki haziran ayında kapılarını hizmete açacak. Holding’in iştiraklerinden Gürcan Petrolcülük’ün yatırımını üstlendiği otel’in sahipleri, Cüneyt Yüksel’in kardeşleri Hakkı ve Halil Yüksel.

Hemen belirtelim, Mardin’in ileri gelen işadamlarından, Cüneyt Yüksel’in babası Mehmet Edip Yüksel’in kurucusu olduğu holding, enerji, turizm ve inşaat olmak üzere pek çok alanda faaliyet gösteriyor. Bünyesinde Ali Baba Turizm de dahil 10 şirket bulunuyor. Mehmet Edip Yüksel’in onursal başkanı olduğu holdingde Halil ve Hakkı Yüksel ise yönetim koltuğunda aktif olarak görev yapıyor.

Pangaltı girişinde

İnşaat halindeki otel, Dolapdere Caddesi üzerinde, Pangaltı girişinde yer alıyor. Diğer bir ifadeyle Pangaltı’ndaki Ramada Otel’in hemen arkasındaki caddede, sağ tarafta yer alıyor. Otel inşaatın solunda araba kiralama şirketi Mobcar, sağında da yine arsası holdinge ait olan Opet benzin istasyonu bulunuyor.

Otelin genel müdürü Önder Dinler, yaklaşık 30 bin metrekare inşaat alanı olan beş yıldızlı otelin, Hilton’un alt markası olan Doubletree by Hilton adıyla hizmet vereceğini belirtiyor.
Otelin işletmesini bizzat kendilerinin yapacağını söyleyen Dinler, “Önümüzdeki hafta büyük bir ihtimalle Hilton’la franchise anlaşması imzalayacağız” diyor.

4’ü bodrum 12 yatak katı olmak üzere 16 katlı olacak otelin yaklaşık yatırım maliyeti 40 milyon dolar. Sadece arsanın değeri ise 17 milyon dolar. Dinler, geçtiğimiz yıl mart ayında ilk kazması vurulan otelin, inşaatının haziran gibi biteceğini ifade ediyor.

Otelin tam ismi ise henüz net değil; Doubletree by Hilton Dolapdere ya da Pangaltı isimlerinden birinin kullanılması düşünülüyor.

Kurşun ve bomba geçirmez kral dairesi…

550 yatak kapasiteli otelde 285 oda yer alacak. 11 toplantı salonunun olacağını otelde, bir de yüksek güvenlikli kral dairesi bulunacak.

Devlet adamlarını, önemli misafirleri bu kral dairesinde konuk etmeyi planladıklarını anlatan Önder Dinler, “Burası otelden bağımsız yüzde yüz güvenli bir oda olacak. Camları kurşun geçirmez, kapısı bombaya dayanıklı olacak. Ayrı bir elektrik, su tesisatı ve jeneratör sistemi olacak” diye konuşuyor.
Otelde toplam 160 civarında personel istihdam edilecek. Dinler, departman yönetimi kademeleri için mart, diğer personel için ise nisan ayından itibaren alımlara başlayacaklarını dile getiriyor. Otelin otopark kapasitesi ise 50 araçlık olacak.

Hilton Dolapdere’nin kötü imajını yıkacak
Hilton’un gelmesinin bölgeye ciddi bir katkı sağlayacağını belirten Dinler, hizmete girecek otelle birlikte Dolapdere’nin imajın hızla değişeceğini vurguluyor ve ekliyor: “Dolapdere adı bundan sonra bir destinasyon gibi geçecek. Hilton’un buraya gelişiyle Dolapdere’nin kötü imajı yıkılacak” diyor.
Hizmete girecek otelle, kongre vadisinin sınırlarının genişleyeceğini söyleyen Dinler, “Burası kongre vadisinin devamı olacak.” şeklinde konuşuyor.
Dolapdere’ye beş yıldızlı bir otel açmak fikrinin nasıl çıktığını, yatırım yapmak konusunda tereddüt yaşayıp yaşamadıklarını sorduğumuzda ise Dinler, “Bu bölgede ciddi bir potansiyel var. Taksim, Nişantaşı ve Osmanbey’e yürüme mesafesinde. Yapılan düzenleme çalışmalarıyla otelin tam karşısından Elmadağ Cumhuriyet Caddesi’ne de direkt geçiş sağlanıyor. Burası son derece merkezi bir yer. Holdingin arsası zaten buradaydı. Bunu değerlendirmek istediler” diye konuşuyor

Sheraton Dolapdere diye istemedi…
Peki Hilton gibi büyük bir grubu Dolapdere’de otel açmaya nasıl ikna etmişler? Dinler’in söylediğine bakılırsa bu konuda çok fazla zorlanmamışlar: “Bu bölgedeki potansiyelin onlar da farkında.İkna etmek zor olmadı. Biz bu potansiyelin üstüne artı olarak Hilton’un ismini koyacağız. Hilton’un satış ve pazarlama ağından faydalanacağız” şeklinde konuşuyor.
Dinler, isim hakkını almak için Sheraton’la da görüştüklerini anlatıyor. Sheraton’dan yetkililer, lokasyonun Dolapdere’de olması nedeniyle tereddüt etmişler. Burada beş yıldızlı Sheraton açamayacaklarını, bunun için boğaz manzaralı lokasyonlar düşündüklerini söylemişler. Sheraton’ın yerine alt markası olan Four Points by Sheraton’i önermişler. Yüksel Ailesi de tercihini Hilton’dan yana kullanmış.
Sheraton’un Four Points by Sheraton markasıyla Türkiye pazarına girmek istediğini söyleyen Dinler, İstanbul’da merkezi yerlerde, uygun lokasyonlarda yer aradıklarını, For Points markasıyla otel açacaklarını da belirtiyor.

Laleli ve Güneşli’ye de otel…
İlk otel yatırımı için Dolapdere’yi seçen Yüksel Ailesi, bu yıl içinde Laleli ve Güneşli’ye de otel açmaya hazırlanıyor. Dinler, Yüksel Ailesi’nin Laleli ve Güneşli tarafında bulunan arsaları üzerine dört ve beş yıldızlı iki otel yatırım daha yapmayı planladıklarını anlatıyor. Projeleri hazırlanan oteller için belediyelerden onay bekleniyormuş. Otelin işletmesini bizzat kendisi yapacak olan aile isim hakkı için Dolapdere’deki otelde olduğu gibi yine Hilton’la görüşüyor.
Dinler, “Yüksel Ailesi turizm sektöründe büyümek istiyor. Özellikle İstanbul’da uygun yer olursa otel açmak istiyorlar, bunun için yer arıyorlar” diyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Cüneyt Yüksel, Dolapdere, Dolapdere Hilton, Dolapdere Hilton Oteli, Doubletree by Hilton, Hakkı Yüksel, Halil Yüksel, Mehmet Edip Yüksel,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları