Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Doğu Karadeniz Turizm Master Planı beğenilmedi

22 Eylül, 2010 | 13:07

Belediye Başkanı Kerim Aksu, Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’nda Giresun ile ilgili bilgilerin yeterince yer almamasına tepki gösterdi.

Aksu, yaptığı açıklamada, bir firma tarafından hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanan Turizm Master Planı’nın Giresun’u yok saydığını, bu durumun da Giresun’un sahipsizliğini her zaman olduğu gibi bir kez daha gözler önüne serdiğini savundu.

Doğu Karadeniz Turizm Master Planı ile ilgili süreçte, görüş ve önerilerinin dikkate dahi alınmadığını belirten Aksu, “Turizm Master Planı, adeta Giresun’u es geçmiştir. Trabzon ve Rize ön plana alınmıştır. Bu resmen Trabzon Master Planı’dır. Başka bir şey de değil. Tıpkı karayollarında olduğu gibi ilimiz yine yok sayılıp, Trabzon’a basamak olarak kullanılmaktadır. Bir kez daha Giresun’un sahipsizliğinin cezasını çekiyoruz. Plan hazırlığı sürecinde Giresun ilinin kurum ve kuruluşları ile yeterli bilgi alış verişlerinde bulunulmamıştır. İlimiz kuruluşları bu plana gönüllü olarak ve ancak ısrarla takip ederek katkılarını sunabilmiştir.” dedi.

Giresun Belediyesi olarak, plan eleştirilerini yazılı olarak, Giresun Valiliği’ne ve Trabzon’da düzenlenen Doğu Karadeniz Turizm Master Planı Değerlendirme Toplantısı’nda sunduklarını, ancak ‘tek doğruyu ben bilirim’ diyen bir yapıya karşılık, hiçbir eleştiri ve önerilerinin planda yer almadığını gördüklerini ifade eden Aksu, “Planda düzeltilmesi istenen politikalar bir yana, plandaki ilçelerimizin adının yanlış yazılması gibi yazım hataları bile düzeltilmemiştir. Bilindiği gibi bir süredir Giresun devlet yatırımlarını alamaz duruma getirilmiş, devlet desteği bıraktı, kent olarak sadece ‘geçilen kent’ durumuna getirilmişti. Bu planla birlikte Giresun, geçilen kent olmaktan da çıkarılmakta, bölgede planlanan arabalı vapur kıyıda sadece Giresun’a uğramamaktadır. Bunlar, Giresun’u yakında haritadan da silerler.” şeklinde konuştu.

Aksu, Karadeniz’in, üzerinde tek insan yaşayabilen adası olan Giresun Adası’nın, Karadeniz’de yok kabul edilirken, Ordu ilindeki bir kaya parçasının Karadeniz’in tek Adası olarak turizm planına dahil edildiğini ifade etti. Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha bir çok konuda Giresun’u mağdur eden bu turizm planı, bu yıl açılması beklenen Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Hibe Programları’na, gelecekte DPT’nin yatırım programlarına, Kültür ve Turizm Bakanlığı teşviklerine, ayrıca AB hibelerine altlık oluşturacaktır. Bu durumda Giresun ilinin turizm beklentilerini karşılayacak yatırımların ilimize gelmesi uzunca bir süre mümkün gözükmemektedir.”

Aksu, planın acil olarak iptalini isteyerek, “Bu bölgede yaşayan kurum kuruluşların mevcut önerilerini dikkate alan yeni bir planın acilen yapılması gerekmektedir.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Belediye Başkanı Kerim Aksu, Doğu Karadeniz, Doğu Karadeniz Haberleri, Doğu Karadeniz Turizm Master Planı, Giresun Belediyesi, Turizm Gazetesi, Turizm Master Planı,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları