Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Doğu Avrupa ve Uzak destinasyonlara ilgi artıyor

23 Aralık, 2014 | 08:38

2014 Seyahat Alışkanlıkları Raporu’nu yayımlandı. Rapora göre, uçak bileti aramalarında ilk sırada Sırbistan yer alırken bu ülkeyi Kıbrıs, Macaristan, Endonezya ve Küba takip etti.

Skyscanner’ın Seyahat Alışkanlıkları Raporu, 2014 yılında Türklerin en çok tercih ettikleri destinasyonlar, rezervasyon zamanlamaları ve ortalama tatil süresi gibi verileri ortaya koydu.

Doğu Avrupa ve Uzak Destinasyonlara İlgi Artıyor

Türkiye’den yapılan aramalara göre, 2014 yılında Türklerin rotayı Doğu Avrupa ve uzak destinasyonlara çevirdiği görülüyor. Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında ülke bazında en çok artış %62 ile Sırbistan’da görülürken, %46 ile Kıbrıs listede ikinci ve %33 ile Macaristan üçüncü sırada yer aldı. Endonezya ve Küba’nın %30 artış oranıyla 4. sırayı paylaşması ise Türklerin uzak destinasyonları da tercih ettiğini gösteriyor. Listedeki en fazla artış gösteren ilk on ülkeden Sırbistan, Kıbrıs, Endonezya, Beyaz Rusya ve Güney Kore’ye Türklerin vizesiz giriş yapabilmesinin, bu ülkelerin en çok tercih edilen destinasyonlar arasında olmasında etki göstermişe benziyor.

Türkiye’de Edremit, Antalya ve Adıyaman Yükselişte

2014 Seyahat Alışkanlıkları raporuna göre, geçtiğimiz seneye kıyasla seyahat aramalarında Edremit en çok artış gösteren destinasyon olarak dikkat çekiyor. Yapılan aramaların %187 oranında artış göstermesi 2014’te Edremit’in yıldızının parladığına işaret ediyor. Ayrıca listenin ilk beşteki sıralamasına yeni giren Adıyaman ve Kahramanmaraş, iç turizmde kültür turlarına olan talebin arttığını gösteriyor.

Pazartesi Rezervasyon, Cuma Seyahat

Rapora göre, Türk seyahatseverler ortalama 39 gün önceden tatil rezervasyonu yaparak 2013’te olduğu gibi bu sene de “son dakikacı” olarak ön plana çıkıyor. Elde edilen veriler, Türklerin en fazla perşembe günü arama yaptığını gösterirken, pazartesi günü rezervasyonların en yoğun olduğu gün olarak dikkat çekiyor. Türkler en çok cuma günü tatile çıkarak da hafta sonu fırsatlarını değerlendiriyor.

Ramazan ve Kurban Bayramlarında Tercihimiz Yurtiçi Oldu

2014 yılında Kurban ve Ramazan Bayramı tatilinin kısa süreli olması seyahatseverlerin tatil seçenekleri konusunda belirleyici oldu. Türk seyahatseverler bayram tatillerinde tercihini yurtiçi destinasyonlarından yana kullandı. Yaz aylarına denk gelen tatillerde, listede İstanbul başı çekerken, İzmir, Antalya, Bodrum ve Antalya’nın ilk sıralarda yer alması seyahatseverlerin bayram tatili tercihlerini deniz, kum ve güneşten yana kullandığını gösteriyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Beyaz Rusya, Endonezya, Güney Kore, Güney Kore turu, Güney Kore vize, Kıbrıs, Küba, Küba Haberleri, Küba Turu, Macaristan, Seyahat Alışkanlıkları Raporu, Sırbistan, Sırbistan belgrad, Sırbistan turu,

Turizm Yorumları

 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları