Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Doğanın mucizesi Seyşeller

26 Temmuz, 2016 | 07:21

Doğanın mucizesi Seyşeller Hint Okyanusu’nda bulunan Seyşeller bugün 93 bine yaklaşan nüfusu ile rahat bir yaşam sürülen nadir yerlerden.

Ülkede 115 ada olsa da halkın büyük kısmı Mahe, Praslin ve La Digue adlı üç adada yerleşik hayat sürüyor. Diğer önemli adaları olan Silhouette, Destroches, Aldabra’da diğer büyük adalara göre oldukça az sayıda küçük turistik tesis bulunuyor. Seyşeller’deki doğal mucizlerden biri adanın coğrafi yapısından kaynaklanıyor.

Sabah yazarı Selahattin Dönmez’in Seyşeller gezisinden notları şu şekilde; Mahe ülkenin en büyük adası ve başkent Victoria. Burası dünyanın en küçük başkenti olarak geçiyor. Adada 22 adet köy bulunuyor. Her köy yaşayan toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak dizayn edilmiş. Her köyde polis karakolu, sağlık kuruluşu, okul ve kilise mevcut. Halkın ana dili Creole.

Plajlar ücretsiz

Plaj deyince aklınıza localar, yüksek sesli müzikler ve her yeri kaplayan güneşlenme alanları gelmesin. Seyşeller’de böyle bir plaj bulma arayışında olmanız zaten büyük bir talihsizlik. Adaların kıyılarında birbirinden eşsiz manzaralı, yeşillikler ile koyun koyuna sapsarı kumlara sahip plajlar var. Seyşeller’de yaşayan herkes adanın tüm plajlarının sahibi. Giriş ücreti istenmiyor. Kimse “Bu otelin özel plajıdır, giremezsiniz” deme hakkına sahip değil.

Esmeralda ile tanışın

Seyşeller adasına özgü özel hayvan türleri olan Seyşel bülbülü, beyaz gözlü baykuş, siyah papağan, mavi güvercin ve kaplumbağa gibi hayvanlar yasalar ile korunuyor. Seyşeller Tabiatı Koruma Vakfı adaya özel hayvanlardan denizde yaşayan özel balıklara kadar nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alıyor. Seyşeller hükümeti ekosistemdeki dengeyi korunmaya çalışıyor. Buna en güzel örnek bugün dünyanın en uzun yaşayan kaplumbağası Esmeralda. 200 yaşında olduğu tahmin edilen bu kaplumbağa Bird Island adasında koruma altında. Kaplumbağanın adı Esmeralda da olsa erkek. Bu kaplumbağa 298 kg ağırlığı ile bugün dünyanın en ağır kaplumbağası unvanına sahip.

MIsIon Lodge Lookout

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu nokta, adaya bir dönem hakim olan kölelik yaşamının temellerini bulabileceği bir yer. Tarçın ağaçları ve uzun palmiyeler arasında sadece iskeletleri kalan çocuk kölelerin yaşam alanlarına tanık olacaksınız. Kısa bir yürüyüş sonrasında şehri tepeden görebileceğiniz bir seyir tepesinde kenti izleyebilirsiniz.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Mahe, Seyşel Adaları, Seyşeller, Seyşeller Balayı, Seyşeller Deniz, Seyşeller gezilecek yerler, Seyşeller hakkında bilgi, Seyşeller turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları