Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Diyabetik ayak bakımı nasıl yapılmalı?

29 Mayıs, 2012 | 19:10

Diyabetik ayak bakımı nasıl yapılmalı?Diyabetik Ayak Nedir ve Nasıl Oluşur?

Diyabetik ayak bakımı hakkında bilgi almak isteyenler dikkat…

Diyabet hastalarında yeterli derecede ve düzenli yapılmayan ayak bakımı sonucu ortaya çıkan önlenebilir komplikasyonlara Diyabetik ayak adı veriliyor.

Özellikle diyabet hastalarında kan şekerinin kontrol altına alınmaması sonucu sinirlerde hasar meydana gelebilir ve dolaşım bozuklukları oluşabilir. Bu tür sorunlar da ayaklarda his kayıplarına yol açar. Kişi; yanık, kesik ve ağrıyı hissedemeyebilir ve farkında olmadan ayaklarında yaralar oluşabilir.

Diyabetik ayak bakımının yanı sıra risk altında olabilecek kişiler ise şöyle sıralanıyor.

60 yaş üzeri veya 10 yıldan fazla süredir diyabetli olanlar, alkol ve sigara kullananlar,düzenli ayak bakımı yapmayanlar,şeker kontrolüne dikkat etmeyenler,obezite,yeterli derecede diyabet eğitimi almayan ve önerilere uymayanlar,ayaklarında his kayıpları olanlar (Ağrı, sıcak, soğuk gibi normal duyuları hissedemeyenler).

Ayak bakımı için dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle;

Ayak bakımı için ayak muayenesi oldukça önemli.Ayağın tabanı ve parmak araları başta olmak üzere ayağın üst yüzeyi sık sık kontrol edilmelidir. Böylece meydana gelebilecek değişiklikler erken farkedilebilir ve önlem alınabilir.

Ayak tabanını daha iyi görebilmek için bir ayna yardımıyla bakılmalı veya bir yakınından yardım alınmalı.

Ayak temizliği de ayak bakımı için en önemli hususlardan bir tanesi.Ayaklar ılık suda 5-10 dk bekletilerek yıkanmalı. Özellikle parmak araları başta olmak üzere iyice kurulanıp bir ayak kremi ile nemlendirilmelidir.

Ayak parmaklarının arasına krem sürülmemelidir.

Ayakta sarılı bölge varsa sargının dışında kalan yerlere bu işlemler uygulanmalıdır.

Tırnak bakımı ayak bakımı için büyük önem arz eder.Tırnaklar ayak banyosundan sonra henüz yumuşak iken düz bir şekilde kesilip, tırnak kenarları kontrol edilerek sivri kalan yerleri törpülenmelidir.

Ayak bakımı kremi gerekli

Ayak temizliği yapıldıktan sonra yumuşak bir havlu yardımıyla parmak araları başta olmak üzere iyice kurulanmalı ve bir ayak kremiyle cilt nemlendirilmelidir.Ayak sorunlarının çoğunu düzenli ayak bakımı ile önleyebilirsiniz.

Ayak bakımı için nasıl ayakkabı tercih edilmeli?

Ayağınızı sıkmayan, derin, geniş, rahat ve yumuşak ayakkabıları tercih etmekte fayda var.Yüksek topuklu, sivri burunlu ucu açık ayakkabılar ve sandaletleri giymeyiniz.Ayakkabılarınızı çorapsız giymeyiniz. Pamuklu, dikişsiz, esnek ve lastiksiz çorapları tercih ediniz.Ayrıca, ayakkabılarınızı giymeden önce içini silerek kontrol ediniz. (Yabancı cisim, sert dikiş, çivi ucu, malzemeden oluşan deforme vb.)Ayaklarınızda gün içerisinde şişlik oluşabileceğinden ayakkabı alımı öğle saatinden önce yapılmalıdır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ayak bakımı, Ayak bakımı kremi, Ayak bakımı kremi nedir, ayak banyosu, ayak muayenesi, Ayak Temizliği, ayakkabı tercihi, diyabet hastaları, Diyabetik, Diyabetik Ayak, Diyabetik ayak bakımı, Diyabetik ayak bakımı nasıl yapılmalı, Diyabetik Ayak nedir, Tırnak bakımı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları