Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dev yolcu gemileri Venedik’e giremeyecek!

14 Ağustos, 2014 | 15:10

İtalya’nın kanallarıyla ünlü Venedik kentine dev yolcu gemilerinin girişi kısıtlanıyor.

Bakanlar ve bölgesel temsilcilerden oluşan bir komite, Venedik’in merkezindeki San Marco Meydanı ve Giudecca Kanalı’na 40 bin tonun üzerindeki gemilerin girişini yasakladı.

Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Venedik’te yolcu gemilerinin yarattığı tehlike uzun süredir tartışma konusuydu. Venedik’in ünlü San Marco Meydanı’na 300 metreye kadar yaklaşabilen devasa gemiler, hem yarattıkları görüntü kirliliği hem de zaten hassas olan su altındaki bina temellerine zarar verdikleri gerekçesiyle tepki çekiyordu.

BBC’nin haberine göre; 1897’den bu yana 23 cm suya gömülen Venedik’in, dev gemilerin yarattığı dalgalanmalar yüzünden su basması riskine daha da açık hale geldiği vurgulanıyordu. Gemilerin bacasından çıkan dumanın da Ortaçağ’dan kalma binalarda hasara yol açtığı uyarısı yapılıyordu.

Ocak 2012’de Giglio adası açıklarında dev yolcu gemisi Costa Concordia’nın batarak 32 kişinin ölümüne yol açması üzerine, olası bir gemi kazasının Venedik’te büyük yıkıma yol açacağı sesleri daha da yükselmeye başlamıştı. Bir gemi kazasının Venedik’in sular altındaki temellerini “kürdan gibi kıracağı” uyarıları yapılmış, bunun üzerine hükümet geçen kasım ayında yolcu gemilerine kısıtlama getirmişti. Ancak bu kısıtlama daha sonra bir yerel mahkeme tarafından kaldırılmıştı.

Dün yapılan komite toplantısında ise, 40 bin tonun üzerindeki gemilerin San Marco Meydanı ve Giudecca Kanalı’na girmesi yasaklandı Venedik’in içinde yer aldığı Veneto Bölgesi Başkanı Luca Zaia, kararın oybirliğiyle alındığını açıkladı. 40 bin tonun üzerindeki gemilerin, halen genişletme çalışmaları süren Contorta-Sant’Angelo kanalına yönlendirilmesine karar verildi.

Çevre örgütleri ise Contorta-Sant’Angelo kanalının yaklaşık 2 yıldan önce kullanıma açılmayacağını ve 115 milyon euro’ya mal olacağını vurguluyor ve Venedik lagününe hiçbir şekilde büyük yolcu gemilerinin sokulmasını istemiyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Costa Concordia, Giudecca Kanalı, San Marco Meydanı, San Marco Meydanı venedik, Venedik, Venedik Haberleri, Venedik italya, Venedik Karnavalı, Venedik lagünü, Venedik turu, Venedik yolcu gemileri,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları