Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dev kargo şirketleri gözünü İstanbul Yeni Havalimanı’na dikti!

18 Eylül, 2018 | 11:21

Dev kargo şirketleri gözünü İstanbul Yeni Havalimanı'na dikti!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, açılmasına günler kalan İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili önemli açıklamada bulunurken, dünyanın üç dev kargo şirketinin de, havalimanında yer kiralamak için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda yer kiralamak için UPS, DHL, FedEx gibi önde gelen kargo şirketlerinin başvuruda bulunduğunu açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ettiği İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki çalışmaların hızla sürdüğünü, havalimanının ilk etabın 29 Ekim’de hizmete açılacağını ifade etti.

Dev kargo şirketleri gözünü İstanbul Yeni Havalimanı’na dikti

İstanbul Yeni Havalimanı’nın 42 ayda tamamlanacak ilk etabında 90 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış imkanı, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi, 62 kilometrelik güvenlik çemberi bulunacağını anlatan bakan Cahit Turhan, buranın 73 milyar liralık ekonomik katkı ve 225 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını sözlerine ekledi.

29 ekim’de açılacak olan havalimanının dünyanın önde gelen dev şirketlerinin dikkatini çektiğini ifade eden bakan Turhan, “Hizmete girdiğinde dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda yer almak için dev kargo şirketlerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvuru yapabilmesi için ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı. UPS, DHL, FedEx gibi dünyanın önde gelen kargo şirketleri yer kiralamak için başvuruda bulundu.” dedi.

“İstanbul, kargo taşımacılığının da merkezi olacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, hava kargo taşımacılığının her geçen gün geliştiğini söyleyerek, İstanbul Yeni Havalimanı’nın 29 Ekim’de hizmete girmesiyle kentin, havacılıkta yolcu trafiğinin yanı sıra kargo taşımacılığının da merkezi olacağını belirtti.

Bakan Turhan, “Türkiye’de mevcut olan ve yapımı devam eden havalimanlarının atıl kapasitelerinin verimli kullanılabilmesi, özellikle de İstanbul Yeni Havalimanı’nın dünyada önemli kargo merkezlerinden biri olma yönündeki potansiyel fırsatlarının iyi değerlendirilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla gerçekleştirilen toplantı ve çalıştaylar sonucu hazırlanan ve yürürlüğe giren yeni mevzuatla kargo ve posta hizmetinin A ve B grubu yer hizmeti kuruluşlarının yanı sıra sadece bu hizmeti vermek üzere gerekli şartları sağlayan yerli ve yabancı kuruluşlarca yapılabilmesi imkanı getirilecek.” şeklinde konuştu.

Yapılan değişiklikle söz konusu hizmeti yapmak isteyen kuruluşların, şirket ortaklığında çoğunluğunun Türk olma şartının aranmayacağını belirten Turhan, konuşmasına şöyle son verdi:

“Bu değişiklikle özellikle dünya çapında hava kargo hizmetleri sunan büyük firmaların ülkemizde de faaliyet gösterebilmelerine imkan sağlanacak ve ciddi bir rekabet ortamı oluşacak. İstanbul Yeni Havalimanı’nın Türkiye ve bölge coğrafyası açısından hava kargo merkezi haline gelmesine yönelik önemli bir adım atılmak üzeredir.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bakan Cahit Turhan, Dev kargo şirketleri, DHL, FedEx, İstanbul yeni havalimanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, UPS, Yeni Havalimanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları