Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Depolardaki eserler Urartu Müzesinde sergilenecek

04 Haziran, 2013 | 13:47

Depolardaki eserler Urartu Müzesinde sergilenecek Urartu Krallığı’nın hüküm sürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi’nde çeşitli dönemlerde gün ışığına çıkarılan 36 bin eser, Van Kalesi yakınlarında yapımına başlanan Urartu Müzesinde sergilenmeyi bekliyor.

Kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle yalnızca bin 500 eserin sergilendiği Van Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Van Valiliğinin yaptığı çalışmayla Urartu Müzesi adı altında yeniden inşa ediliyor.

Van Kalesi yakınlarında, 12 bin 300 metrekaresi kapalı olmak üzere 52 bin metrekarelik alanda yapımı devam eden müzede, bölgede uzun yıllardır devam eden kazılarda ortaya çıkarılan Urartu dönemine ait 36 bin eserin sergilenmesi planlanıyor.

Müzedeki çalışmalarla ilgili firma yetkililerinden bilgi alan Vali Karaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, inşaatın yıl sonuna kadar tamamlanmasının amaçlandığını belirtti.

Karaloğlu, Van Müzesindeki yer sıkıntısı nedeniyle gün ışığına çıkarılan eserlerin büyük bölümünün depolarda bekletildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Müzede sergi alanı ve depo sıkıntımız vardı. Elimizdeki çok sayıda tarihi eser, müzenin bodrumunda üst üsteydi. Bu yıl tescil edilememiş binlerce eserin tescili yapılıyor. İnşaatı devam eden müzemizde bu eserler için geniş depolar ve konservasyon atölyeleri olacak. Bundan sonra kazılardan çıkacak tarihi eserler de yine burada korunacak ve sergilenecek. Burası Urartu Medeniyeti için tek nokta olacak. Urartu’yu görmek, anlamak ve bilmek isteyen herkesin gelip görmek zorunda kalacağı bir müze inşa ediyoruz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Doğu Anadolu Bölgesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm, Turizm Haberleri, Urartu Krallığı, Urartu Müzesi, Urartu Müzesi haberleri, Van Kalesi, Van Müzesi, Van Urartu Müzesi,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları