Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Denizli’nin 2023 turizm hedefi 22 bin yatak, 7 milyon turist

30 Nisan, 2012 | 15:25

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Şeref Karakan, ilin 2023 yılı turizm hedefinin 22 bin yatak ve 7 milyon turist olduğunu söyledi. Basın İlan Kurumu (BİK) Denizli Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği “Cumartesi Buluşmaları”, Laodikya Otel’de yapıldı.

Toplantıya DENTUROD Başkanı Karakan, BİK Denizli Şube Müdürü Halit Peltek, Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkan Yardımcısı Adem Erdağı, Genel Sekreter Mesut Güler, DENTUROD eski Başkanı Faik Pişkin, Umut Termal Otel Genel Müdürü Ahmet Başoğlan, Laodikya Otel Genel Müdürü Murat Şen ve gazeteciler katıldı.

Derneklerinin 60 üyesi olduğunu belirten Karakan, “Bunların 52 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme ve yatırım belgesine sahip otel ve işyerlerimiz, diğerleri ise belediye belgeli otellerdir. Derneğimiz aracılığı ile sorunlarımızı yetkililere ileterek çözmeye çalışıyoruz.” dedi. Denizli’de tanıtım adına kurumsal eksikliğin olduğunu ifade eden Karakan, “Bu konuda vakıf mı veya dernek mi kurulmalı, ne yapılacaksa bir an önce harekete geçirilmelidir. Bunun maddi imkânları da olmalıdır. Bu kurum adına tanıtım desteği yapmalıdır. Genelde oteller bunu tek başlarına yapmaya çalışıyor ancak bu yeterli değildir.” diye konuştu.

Denizli’de şu anda 16 bin yatağın olduğunu vurgulayan Karakan, “2018 yılında yatak kapasitesinin 18 binlerde olacağını, 2023’te de 22 bin civarında olacağını tahmin ediyorum. Termal turizmin gelişmesi güzel, ivme kazanıyor. Özellikle Sarayköy Gölemezli bölgesi teşviklerden yararlanacak. Pamukkale ve Karahayıt bölgesi de teşvik kapsamına alınmalıdır. Termal turizmle birlikte inanç turizminin de öne çıkması lazım ancak bu yörelerde altyapı eksikliği var. Pamukkale’nin acil kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Burası dünyada eşi olmayan bir yer olduğuna göre ona göre de bir düzenleme yapılması gerekiyor.” şeklinde konuştu. Pamukkale’ye gelen turistlerin Denizli içine girmemesinin sebebinin, il içinde turizme hitap edecek imkânların olmamasını olduğunu ileri süren Karakan, şunları kaydetti: “Şehir merkezinde bir müze olması lazım. Ayrıca otantik eşyaların satılabileceği mağazaların bulunması şarttır. Bunlar olmadan turistleri getiren acenteleri şehiriçine çekmek çok zor. Bu gerekli altyapılar tamamlandığında Denizli’ye 2023 yılında 7-8 milyon civarında turist geleceğini tahmin ediyoruz.”

Toplantı sonunda gazeteciler, BİK’in basın mensupları için düzenleyeceği eğitim kursu hakkında Müdür Peltek’ten bilgi aldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Denizl, Denizli Haberleri, Denizli Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Turistik Otelciler, Denizli Turizm, Denizli turizm haberleri, DENTUROD, Dernizli, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Laodikya, Laodikya Otel,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları