Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Deniz kazalarının önüne geçmek için neler yapılmalı?

22 Haziran, 2013 | 13:44

Deniz kazalarının önüne geçmek için neler yapılmalı? Beyin Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Kaya Kılıç, basit tedbirlerle denizde oluşabilecek sakatlıkların büyük ölçüde önlenebileceğini belirtti.

Medical Park Fatih Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı, Dr. Kaya Kılıç yazılı açıklamasında, yaz aylarının başlamasıyla deniz kazaları sonucu oluşan beyin kanaması ve boyun travmalarının arttığına işaret etti.

Omurga sisteminin en hareketli ve zayıf bölgesinin boyun olduğunu belirten Kılıç, yapılacak yanlış bir hareketin boyun travmasına, boyun omurlarında kırıklara, omurların birbiri üzerinde kaymasına (listezis) ya da omurların bir arada durmasını ve kafatasına tutunmasını sağlayan bağlarda hasara neden olaceğini anlattı.

Deniz ve havuz sezonunun açıldığı yaz aylarında denizde yapılan şakaların, sığ suya balıklama atlamanın beyin ve boyun travmalarına neden olabileceği uyarısında bulunan Kılıç, şunları kaydetti:

“Bu travmalar ise felç kalmaya bile neden olabilir. Daha ileri boyuttaki travmalar ise ölümle sonuçlanabilir. Özellikle boyun travmalarının başlıca nedenleri arasında; trafik kazaları, yüksekten düşme ve havuz veya denizde özellikle sığ sulara yapılan balıklama atlayış hareketleri sayılabilir. Sığ sulara balıklama atlamak boynun kırılmalarına ve ameliyat edilmesine rağmen ömür boyu felçlere neden olabilir. Bu nedenle suya atlamadan önce suyun yüksekliğinden emin olmak gerekiyor. Kontrolsüz şekilde suya atlamaktan kaçınılmalıdır. Havuz kenarlarına ve plajlardaki uyarıcı levhaları önemsemek gerekir. ”

Deniz sezonunda çok sık görülen sakatlanma çeşitlerinden birinin de Jet-Ski kazaları olduğunu anımsatan Kılıç, “Artık plajlarımızda gittikçe artan sıklıkta görmeye başladığımız bir spor aracı olan Jet-Ski, hem çarpana, hem de çarpılana çok büyük bedeller ödetir” ifadelerini kullandı.

Hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyip, hastanın sakat kalmasına yol açabilen beyin kanamaların da sıcak havalarda sağlığı tehdit ettiğini vurgulayan Kılıç, “Çoğunlukla travma ve kazalar sonucu görülen hastalık, özellikle havaların ısınmasıyla yüksek tansiyon ve kolesterol hastaları için hayati tehdit oluşturuyor. Bu tehlikelerden korunmak için bol su içilmeli, öğle sıcağında mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalı, güneşe uzun süre maruz kalınmamalıdır. Özellikle tansiyon hastaları, ilaçlarını düzenli almalı ve güneşten kesinlikle kaçınmalıdırlar. Beyin kanaması, ameliyat edilebilen bir hastalıktır. Ancak kanamanın boyutu, hastaneye yetişme süresi gibi kriterler göz önüne alındığında risk faktörü her zaman yüksektir” tavsiyelerinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Beyin Cerrahisi, deniz kazaları, deniz sezonu, deniz sezonu açıldı, Doç. Dr. Kaya Kılıç, Doç. Dr. Kaya Kılıç açıklama, Fatih Hastanesi, Kaya Kılıç, Medical Park, Medical Park Fatih Hastanesi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları