Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dakar’daki Siyahi Medeniyetler Müzesi tanıtımından 52 yıl sonra açıldı!

07 Aralık, 2018 | 13:56

Dakar'daki Siyahi Medeniyetler Müzesi tanıtımından 52 yıl sonra açıldı!

Dakar’daki Siyahi Medeniyetler Müzesi tanıtımından 52 yıl sonra açıldı. Tanıtımı 1966’da yapılan Senegal’in başkenti Dakar’daki Siyahi Medeniyetler Müzesi, Afrika medeniyetinin Neolitik Çağ’dan Demir Çağı’na kadar olan eserler sergilenmeye başladı!

Afrika ülkesi olan Senegal’in başkenti Dakar’da tanıtımı 1966’da yapılan ve yapımı 52 yıl süren Siyahi Medeniyetler Müzesi nihayet ziyaretçilere açıldı. 24 bin metrekarelik alana sahip olan müzede, “Afrika Medeniyetleri” temalı ve Afrika medeniyetinin Neolitik Çağ’dan Demir Çağı’na kadar olan dönemde bilim ve teknoloji alanına sunduğu katkıları gösteren eserler sergilenmeye başlandı.

Dakar Afrika Medeniyetler Müzesi

Dakar’daki Siyahi Medeniyetler Müzesi tanıtımından 52 yıl sonra açıldı!

Tanıtımı 52 yıl önce Senegal’in ilk Cumhurbaşkanı Leopold Sedar Senghor döneminde 1966’da yapılan, temeli 3. Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade zamanında atılan, Çin’in 35 milyon dolarlık desteğiyle inşası bu yıl tamamlanan Siyah Medeniyetler Müzesi’nin açılışı ise Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından gerçekleştirildi.

Müzedeki eserlerde Çince tercüme de bulunuyor

Afrika medeniyetine ait başta tıp, matematik ve edebiyat alanlarına ait buluş ve eserlerin sergilendiği Dakar‘daki Siyahi Medeniyetler Müzesi, 18 bin tarihi eserin yer alabileceği şekilde tasarlandı. Müzede sergilenen eserlere ait Fransızca bilgilerin yanı sıra Çince tercüme de bulunuyor.

WTS güvencesiyle Afrika Safari Turları sizi bekliyor!

Dakar’daki müzede ilk etapta Mali, Burkina Faso, Küba ve Haitili sanatçılara ait çağdaş eserler de sergileneceği öğrenildi. Müzenin mimari yapısı güney Senegal’e özgü evlerden esinlenerek daire şeklinde tasarlandı.

Afrika’dan çalınan birçok eser Fransız müzelerinde sergilenmekte

Afrika’dan çalınan birçok eser Fransız müzelerinde sergilenmekte

Senegal hükümeti, sömürge döneminde ülkeden çalınan ve Fransa müzelerinde bulunan tüm tarihi eserlerinin iadesini talep etmişti. Senegal Kültür Bakanı Abdou Latif Coulibaly, Fransa’da Senegal’e ait eserlerin iadesi için Fransız yönetimiyle kısa zamanda görüşmelere başlayacaklarını belirtmişti. Sömürge döneminde Afrika’dan çalınan birçok tarihi eser halen Fransız müzelerinde sergilenmekte.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdoulaye Wade, Afrika, Afrika Medeniyetler Müzesi, Burkina Faso, Dakar, Küba, Leopold Sedar Senghor, Macky Sall, Mali, Senegal, Siyahi Medeniyetler Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları