Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Cumalıkızık yabancı turistlerin akınına uğruyor

19 Mart, 2012 | 10:47

Film ve dizilerle adını duyuran 600 yıllık Cumalıkızık köyü, havalarını ısınması ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Yerli ve yabancı turistler, Bursa turizminin önemli merkezlerinden biri olan Cumalıkızık’ta eskiden kalma taş ve kerpiç evlerde yöresel yemeklerin tadına bakıyor.

Cumalıkızık Köyü Kadınları Dayanışma ve Kalkındırma Başkanı Şerife Uludağ, dernekte 28 kadın olarak yöresel gelenekleri yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Uludağ, “Köyümüzün gelenek ve göreneklerini yaşatıp tanıtıyoruz. Natürel ürünlerimizi yapıp sergileyerek isteyenlere satıyoruz. Özellikle bahar ve yaz aylarında işlerimiz daha da artıyor. Kışın sakin geçiyor ama bu günlerde havaların da ısınması ile birlikte yerli ve yabancı yüzlerce kişi köyümüze gelmeye başladı.” dedi.

Özellikle cumartesi ve pazar günlerinin çok yoğun geçtiğini anlatan Şerife Uludağ, “Köy ürünleri olarak tarhana, erişte, mantı, kuskus, gözleme, köy kahvaltısı, köy ekmeği, reçeller ve köye ait her şeyden yapıyoruz. Bütün ürünler kendi üretimimiz, meyvesi kendimizden, kendi el ürünlerimizi satıyoruz.” diye konuştu.

Turizmin yeni merkezi Bursa

Cumalıkızık, çekilen film ve dizilerin ardından turizm merkezi oldu. Özellikle hafta sonları yüzlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğrayan Cumalıkızık, hem tarihi solumak, hem de Uludağ’ın eteğindeki tabiat harikası köyde nefeslenmek isteyenlerce tercih ediliyor. Kerpiç ve kestane ağaçlarından yapılmış 600 yıllık evlerin iç avluları, birkaç masa ve sandalye ile işletmeye çevrilerek ziyaretçilere hizmet veriyor. Köyde yöresel yemekleri tadan ziyaretçiler, paket olarak köy ekmeği, ev baklavası, erişte, tarhana, reçel ve kuskus gibi natürel yiyecekleri evlerine götürme imkanı buluyor.

Yerli ve yabancı ziyaretçilerin yanı sıra Bursalılar da yoğun olarak hafta sonlarını Cumalıkızık’ta geçirmeyi tercih ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bursa, Bursa Cumalıkızık, Bursa Turizmi, Bursa Uludağ, Cumalıkazık, Cumalıkızık Bursa, Cumalıkızık köyü, Cumalıkızık Köyü Kadınları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği, Şerife Uludağ, Uludağ,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları