Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çocuklu ailelerin ilk tercihi: Kos Adası

12 Mart, 2018 | 14:21

cocuklu ailelerin tercihi kos

Komşu ülke Yunanistan’ın en meşhur adalarından biri olan Kos, yani namıdiğer İstanköy, Türkiye’ye en yakın Yunan adalarından biridir. Bodrum’un hemen karşısında, Türkler tarafından en çok ziyaret edilen İstanköy, çocuklu ailelerin de ilk tercihi. Kos, denizi, bembeyaz kumları, koyları ve oldukça renkli gece hayatının yanı sıra, tıbbın babası Hipokrat’ın da doğduğu adadır.

Türk topraklarına en yakın Yunan adalarından biri olan ve Bodrum’un 8 km açığında bulunan Kos Adası’na ulaşım oldukça kolay olması nedeniyle çocuklu Türk ailelerin ilk tercihi durumunda. Bu cennet adaya gitmek için yaz aylarında her gün Datça ve Bodrum’dan seferler düzenleniyor.

Türklerin yanı sıra, Kayra, Pers, Roma, İtalyan ve Almanya’nın etkisini halen taşımakta olan tarihi Kos Adası, güneşin, denizin, doğallığın yanı sıra eğlenmeyi sevenler için de bulunmaz bir turizm cenneti. İstanköy Adası, bu özelliklerinin yanı sıra Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle de çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasında.

cocuklu ailelerin tercihi kos adasi

Yunan adalarının en büyüklerinden olan İstanköy yani Kos Adası’nda yöresel lezzetlerin yanı sıra taze deniz ürünleri de oldukça meşhur. Adanın sakız, domates ve badem şekeri reçelleri de oldukça rağbet görmekte. Buraya gelen turistler dönüşte mutlaka bu lezzetlerden yanlarında götürmekte.

Türklerin en çok tercih ettiği Yunan adası

Yunanistan’ın 12 Adalar bölgesine bağlı olan Kos, Türk turistlerin en çok tercih ettiği Yunan adalarının başında gelmekte. Yaklaşık 3 bin Türk’ün yaşadığı İstanköy Adası’nın Germe köyü Türklerin yoğun yaşadığı yerlerden.

Kos adasi tarihi yerler

İstanköy’ün en meşhur turistik yerleri limana yakın lokasyonlarda bulunmakta. Öyle ki, yürüme mesafesinde birçok yere ulaşmanız mümkün. Ancak özellikle köyler için araç şart.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Kos Adası Turları sizi bekliyor.

Yunanistan’ın bu meşhur adasında, Arkeoloji Müzesi, Eski Agora, Nafklirou, barlar sokağı, Şövalyeler kalesi, Romen Kalıntıları, Asklepion, Kamari, Alikes Tuzlası, Tiggaki, Palaio Pyli, Kardamaina köyü, Astipalaia Kalıntıları ve Antimakheia Yel Değirmenleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

kos istankoy adasi kumsallari

Her Yunan adasında olduğu gibi Kos’ta da siesta var. Siesta 12 ile 4 arasında ancak İstanköy’de kısmen uygulanmakta ve bazı dükkanlar, restoranlar açık da kalabilmekte.

Kos’taki Hipokrat Ağacı adanın simgesi

Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’ın doğduğu yer olan Kos’un merkezindeki ünlü Hipokrat Ağacı, adanın en önemli simgelerinden birisi.

Kos adasi hipokrat-agaci

Asklepion, Hipokrat’ın ölümü sonrası sağlık tanrısı Asklepios’a adanarak kurulmuş bir ören yeri. Burada tarihi bir tapınakla beraber, tıp okulu, Roma Hamamı ve Apollon Sunağı’nın kalıntıları bulunmakta.

Zia’da güneşi batırmak müthiş keyifli

Kos’a gittiğinizde Zia köyünü de mutlaka ziyaret edin. Merkeze 17 km uzaklıkta bulunan Dikeos dağı üzerine olan Zia köyünde güneşi batırmak müthiş keyifli oluyor.

İstanköy Adası’nın kuzeybatısında bulunan Kalimnos Adası ise sizi hayallere daldırabilecek güzellikte.

kos-istankoy adasi huzur dolu

Türk mahallesi Germe’de mezeleri tadın

Adanın en uzak noktası Kefalos köyü, plajları ile ünlü. Bu muhteşem güzellikte kumsallara sahip olan köyün en ünlü plajı ise Paradise Beach. Germe mahallesinde ise meydanındaki Türk restoranlarının hemen hepsi meze konusunda uzman!

Kos adasi sokakları

İstanköy’de karideslere ayrı yer ayırın!

İstanköy’de deniz ürünleriyle hazırlanan salatalar, makarnalar ve ızgaraların tadına mutlaka bakmalısınız. Ama karideslere ayrı bir yer ayırın!

kos adasi yemek karides

Yunan lezzetlerini Türk usulü harmanlayan Restaurant Ali, sadece Türkler değil, Yunanlar arasında da oldukça popüler bir mekan.

Eğer eğlenmeyi seviyorsanız, gece veya gündüz Kardemena mutlaka uğramanız gereken yerlerden ilki olmalı.

Yunanistanin en guzel adasi kos

Deniz, kum, tatil ve sirtaki…

Denizi, kumu güzel olsun, çok yabancılık çekmeyeyim, çocuğum var, yakın da olsun diyorsanız, bir de üstüne tarihi yerleri de ekliyorsanız, tatil listenize Kos’u mutlaka dahil edin.

kos adasi plaji Tigaki

Bu arada eşsiz güzellikteki otlarla yapılmış Yunan mezelerini yerken, sirtaki de yapmak isterseniz, komşunun en güzel adası İstanköy bunun için bulunmaz bir cennet.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alikes Tuzlası, Asklepion, Astipalaia Kalıntıları. Antimakheia Yel Değirmenleri, barlar sokağı, Bodrum Kos Adası, Eski Agora, Germe köyü, Hipokrat Ağacı, Hipokrat'ın doğduğu ada, İstanköy Adası, Kamari, Kardamaina köyü, Kefalos, Nafklirou, Palaio Pyli, Romen Kalıntıları, Şövalyeler kalesi, Tiggaki, Yunan Adaları, Yunanistan Adaları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları