Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Claude Monet’in rengarenk bahçesi görenleri büyülüyor

04 Ağustos, 2015 | 07:39

Claude Monet Ünlü ressam Claude Monet’in 43 yıl boyunca yaşadığı Fransız köyü Giverny, turistlerin akınına uğruyor.

Yolunuz Paris’e düşer ve bir günlük kaçamak yapmak için vaktiniz olursa, hele bir de hava güneşliyse mutlaka Giverny’ye uğramalısnız. Sabah Gazetesi yazarı Fatoş Pur, Giverny seyahatini şöyle anlatıyor;

Paris’ten 80 km uzaklıktaki bu Fransız köyüne gitmek için St-Lazare istasyonundan Vernon’a giden trene binmek gerekiyor. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Vernon bölgesinde, Seine Nehri’nin hemen yanındaki Giverny, tipik bir Normandiya köyü. Avrupa köyleri her zaman çok güzeldir zaten. Eski taş evler, Arnavut kaldırımlı sokaklar, balkonlardan sarkan çiçeklerle bence çok romantikler ve Giverny de bu köylerin güzel örneklerinden biri. Trenden iner inmez kime sorsanız sizi Rue Claude Monet’deki Claude Monet’nin evine yönlendiriyor.

giverny monet garden

Arnavut kaldırımlı yol boyunca da sağlı, sollu taş evleri görüyorsunuz. Sizi, sanat galerileri, oteller, kafeler, şarap ve peynir satan dükkanlar ve her zaman önlerinde olan bisikletler karşılıyor. Giverny denince akla ilk gelen ressam Claude Monet oluyor. 1840’ta Paris’te dünyaya gelen Claude Monet, 1883’te ikinci eşi Alice ve sekiz çocuğuyla Giverny’ye yerleşmiş. Önce kiralayıp daha sonra satın aldığı bu bahçe tam 43 yıl boyunca eserlerine ilham kaynağı olmuş.

İlham Kaynağı Çiçekler

Monet’nin evine geldiğinizde, bir sanatçının gözünden bir evin ve bahçenin ne kadar güzel anlatılabileceğini görüyorsunuz. Buraya geldiğimde herkes gibi beni de en çok etkileyen bahçesi oldu. İnanılmaz bir özenin göstergesi olan bu bahçede, çiçekler renklerine göre ekilmiş. Turuncular turuncularla, sarılar sarılarla…

Burada yaşadığı dönemde Empresyonist Okulu’nu da kuran Monet, bahçesinden esinlenerek önce Ot Yığınları, daha sonra ise Zambaklar serisini resmetmiş. Empresyonist terimi de Monet’nin Gün Doğumu adlı eserinden gelmekte. Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmış bir sanatçı. Bugün senede yarım milyon sanatsever turisti ağırlayan bu bahçe iki bölümden oluşmakta: Clos Normand adındaki çiçek bahçesi ve Japon bahçelerinden ilham alınarak yaratılan su bahçesi. Clos Normand, renklerine göre ayrılmış, sıradan bitkilerle en nadir çiçeklerin yan yana, bir perspektif ve simetri içinde ama serbestçe yetiştiği bir bahçe.

giverny monet bahçesi

Monet, zamanında “Bütün paramı bu bahçeye yatırdım, ama çok mutluyum’ demiş. Görünce ne kadar haklı olduğunu anlıyorsunuz. Su bahçesi ise, yan arsanın alınmasıyla bahçeye sonradan katılmış. Japon bahçesinden esinlenilerek yapılmış bu bahçeyi, suni gölü ve nilüferleri gördüğünüzde aklınıza hemen Monet’nin 43 milyon dolara satılan en ünlü eserlerinden Nilüferler ve 80,4 milyon dolara satılan Nilüfer Havuzu tabloları geliyor. 43 yıl boyunca bu evde yaşayan Monet, yıllar içinde evini kendisinin ve ailesinin mutlu olacağı şekilde restore etmiş. Başlangıçta küçük olan bu ev, eklentilerle bugün 5 metre eninde ve 40 metre boyunda.

giverny monet garden flowers

Evin yanındaki ahşap ahır ise ressamın stüdyosu. Renkleri çok seven Monet, evinin her odasında ayrı bir renk kullanmış. Misafirleri için sarı renkli büyük bir yemek odası ve onunla bir armoni içinde olacak mavi renkli büyük bir mutfak tasarlamış. Kızlarına pembe renkli odalar vermiş. Başlangıçta gri boyalı olan pencereleri yeşile boyayarak masal evini tamamlamış. Monet’nin ölümü sonrasında, maddi sorunlar yüzünden yavaş yavaş bozulmaya başlayan ev ve bahçe, sonrasında varlıklı Amerikalı Walter Annenberg’ın cömert bağışları sayesinde restore edilmesinin ardından bugünkü halini almış.

Photos: giverny.org

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Claude Monet, Claude Monet bahçesi, Claude Monet fransa, Claude Monet garden, Claude Monet Giverny, Claude Monet kimdir, Giverny, Giverny monet, Giverny monet garden,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları