Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çinli hava yolu devi China Southern, TÜROB’un girişimleriyle Türkiye’ye dönüyor!

05 Eylül, 2018 | 11:46

Çinli hava yolu devi China Southern, TÜROB'un girişimleriyle Türkiye'ye dönüyor!

Çinli hava yolu devi China Southern, TÜROB’un girişimleriyle Türkiye’ye dönüyor. TÜROB’un girişimiyle başlatılan, Çinli havayollarının yeniden Türkiye’ye sefer düzenlenmesi yönündeki girişimler ilk somut sonucunu verdi.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) girişimiyle başlatılan, Çinli havayollarının yeniden Türkiye’ye sefer düzenlenmesi yönündeki girişimler ilk somut sonucunu verdi.

Çin’in en büyük havayolu şirketi olan China Southern, Türkiye’ye dönme kararını resmen açıklarken, bir diğer Çin havayolu şirketi Hainan Airlines’ın da Türkiye seferlerine başlamaya hazırlandığı bildirildi.

Bu karar karşısında memnuniyet duyduklarını belirten TÜROB Başkanı Timur Bayındır iki ülke arasında kapsamlı temasların devam ettiğini, diğer Çinli şirketlerin de Türkiye’ye sefer başlatma hazırlıklarına başladıklarını ifade etti.

Çinli hava yolu devi China Southern, TÜROB’un girişimleriyle Türkiye’ye dönüyor

TÜROB’un girişimiyle İstanbul Valiliği, Türk Hava Yolları ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ile işbirliğiyle, Çinli havayollarının yeniden Türkiye’ye sefer başlatmaları için yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı.

Türkiye’ye sefer koyma kararı alan Çin‘in en büyük havayolu şirketi China Southern’in ilk seferi 20 Aralık’ta yapılacak. Şirketin Pekin-İstanbul hattında uçuş planladığı bildirilirken, haftalık sefer sayısının da 3 olacağı belirtildi.

Çin’in dev havayolu şirketi Türkiye seferlerini 2016 yılında durdurmuştu. Temasların sürdüğü diğer Çinli şirketlerin de yakın zamanda Türkiye planlarını açıklaması bekleniyor. Bu şirketler arasındaki Hainan Airlines’ın da Çin-Türkiye arasında seferlere başlamaya hazırlandığı gelen haberler arasında.

Türkiye’ye yönelik pozitif algı da oluşacak

TÜROB ile birlikte, İstanbul Valiliği, THY ve TTYD’den üst düzey yetkililerin katılımıyla oluşturulan heyet bir süre önce Çin’i ziyaret etmiş, Türkiye’ye yönelik uçuş sayılarının artırılması için Çinli şirketlerle görüşmeler yapmıştı.

Bu temaslar Çin ve Türkiye’de çeşitli platformlarda halen devam etmekte. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, China Southern’ın Türkiye’ye yeniden sefer düzenleme kararı almasından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

TÜROB Başkanı Bayındır, görüşmelerin sonuç odaklı olduğuna ve Çinli şirketlerin Türkiye’ye uçuş kararlarını açıklamaya başladıklarının altını çizerek, Çinli şirketlerin uçuş başlatmalarının bu ülkede Türkiye’ye yönelik pozitif algı oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Çinli turistler Türkiye'ye geliyor

Çinli şirketlerin henüz uçuşu yok!

“China Southern, İstanbul seferlerini, hattın 2015 ve 2016 yıllarında tüm uluslararası uçuşlar arasında en karlı hat olmasına karşın durdurmuştu” diyen Timur Bayındır, son temaslarında yeniden seferlerin düzenlenmesi önerilerinin kabul edildiğini belirterek, “Sonunda bu kararı açıkladılar. İki ülke arasında THY’nin haftalık sefer sayısı 34 ile sınırlı. THY bu uçuşlarının bir bölümünde China Airlines ortaklığı (Codeshare) yapıyor ancak Çin bayraklı havayolu kuruluşlarının ülkemize doğrudan seferleri bulunmuyor.” diye konuştu

Türkiye ile Çin arasındaki atmosfer olumlu

Timur Bayandır, Türkiye’nin, yıllardır erişmeye çalıştığı yıllık 1 milyon Çinli turist sayısı hedefinin önündeki en önemli engelin ulaşım imkanlarının yetersizliği olduğu görüşünü tekrarlarken, “İki ülke arasında uçak sefer sayılarındaki artış ülkemize gelecek Çinli turist sayısında kayda değer oranda artışa yol açacaktır.

İki ülke arasında düzelen siyasi atmosfer olumlu ve ilişkiler iyi. Çinli turistlerin Türkiye ilgisinde artış yaşanırken, Türkiye’nin Çin vatandaşlarına getirdiği e-vize kolaylığı, 2018’in Çin’de Türkiye Turizm Yılı olması, Çin’in tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırma hedefi gibi olumlu gelişmeler söz konusu” ifadelerini kullandı.

Bayındır ayrıca, daha önce yaptığı açıklamada da Çin turizm pazarına ilişkin uçak sıkıntısının altını çizerek, “Bütün Çin Türkiye’ye gelmek istese bile mevcut uçuş kapasitesiyle yılda ancak 300 bin kişi gelebilir. 1 milyon Çinli turist hedefi ulaşılabilir bir rakam. Yeter ki ulaşım imkanı sağlansın” şeklinde ifade kullanmıştı.

Çin’den gelen turist sayısı 7 ayda % 89 artış gösterdi

2012 yılında 114 bin, 2013’te 138 bin, 2014 senesinde 199 bin, 2015 yılında 313 bin, 2016 yılında 167 bin, 2017 yılında 247 bin Çinli turist Türkiye’yi ziyaret etti. Bu yıl ilk 7 ayda geçen yılın ilk 7 ayına göre % 89 gibi önemli bir oranda artışla 225 bin Çinli turist geldi.

2014’te yurt dışına çıkan Çinli sayısı 107 milyon iken, 2015 yılında rakam 117 milyona, 2016 yılında 122 milyona, 2017’de ise tam 131 milyona yükseldi. Çinli turistlerin global düzeyde yaptığı yıllık harcama 110 milyar doları aştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
China Southern, Çinli hava yolu devi China Southern, Codeshare, Türk Hava Yolları, Türkiye Otelciler Birliği, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, TUROB, TUROB Başkanı Timur Bayındır,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları