Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çini Sanatı UNESCO Listesine Eklendi

07 Aralık, 2016 | 09:33

Çini Sanatı UNESCO Listesine Eklendi

Geleneksel Çini Ustalığı, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine dahil edildi.

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası 11. Komite Toplantısı, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirildi.

Toplantıda Türkiye olarak sunulan “Geleneksel Çini Ustalığı”, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine eklendi. Toplantıda ayrıca, Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Kazakistan tarafından sunulan “İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Jupka, Kartırma, Yufka” dosyası da kabul edildi. Böylece Lavaş-Yufka da listeye kaydedilmiş oldu.

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan değerlerimiz şu şekilde;

Meddahlık Geleneği (2008), Mevlevî Sema Törenleri (2008), Aşıklık Geleneği (2009), Karagöz (2009), Nevruz (Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan ile ortak dosya-2009), Geleneksel Sohbet Toplantıları (Yaren, Barana, Sıra Geceleri ve diğer-2010), Alevî-Bektaşî Ritüeli Semah (2010), Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali (2010), Geleneksel Tören Keşkeği (2011), Mesir Macunu Festivali (2012), Türk Kahvesi ve Geleneği (2013), Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı (2014), Çini Sanatı (2016), Lavaş-Yufka (Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Kazakistan ile ortak dosya-2016).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çini, UNESCO,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları