Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Çingene Kızı’ mozaiğinin parçalarını bakan Ersoy tanıtacak!

07 Aralık, 2018 | 11:51

Çingene Kızı mozaiğinin parçalarını bakan Ersoy tanıtacak!

‘Çingene Kızı’ mozaiğinin parçalarını bakan Ersoy tanıtacak. Kasım ayında ABD’den Türkiye’ye iadesi sağlanan Zeugma Çingene Kızı mozaiğinin parçaları, bakan Mehmet Ersoy’un katılacağı lansman sonrasında sergilenmeye başlanacak.

Kasım ayında ABD’den Türkiye’ye iadesi sağlanan Çingene Kızı mozaiğinin parçaları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un katılacağı lansman sonrasında vatandaşların ziyaretine açılıp, sergilenmeye başlanacak.

‘Çingene Kızı’ mozaiğinin parçalarını bakan Ersoy tanıtacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de kaçak kazılar yoluyla 1960’lı yıllarda gün ışığına kavuşan ve ardından yurt dışına kaçırılan ancak 27 Kasım’da Türkiye’ye iade edilen Zeugma Çingene Kızı Mozaikleri’nin eksik parçalarının Gaziantep’te sergiye hazırlandığı bildirildi.

ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesi’ne satılan ve çalıntı olduğu anlaşılana kadar burada sergilenen eserlerin kasım ayının sonunda ait olduğu topraklara geri getirildiğinin altı çizilen bakanlığın açıklamasında, bakan Mehmet Ersoy’un tanıtımını yapacağı parçaların Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileneceği de belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un katılımıyla Gaziantep’te gerçekleştirilecek lansman 8 Aralık Cuma günü saat 11.00’de yapılacak. Türkiye’ye getirilen eserlerin geçici bir sergide kısa süre vatandaşların ziyaretine de açık olacağı öğrenildi. Daha sonra sergiden kaldırılacak olan eserlerin kalıcı yerlerine alınması için çalışma yürütülecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bowling Green, Çingene kızı, Kayıp mozaikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mehmet Ersoy, Zeugma Çingene Kızı Mozaikleri, Zeugma Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları