Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Çingene Kızı’ kayıp parçaları için 26 Kasım’ı bekliyor!

09 Kasım, 2018 | 14:10

Çingene Kızı kayıp parçaları için 26 Kasım'ı bekliyor!

‘Çingene Kızı’ kayıp parçaları için 26 Kasım’ı bekliyor. ABD’den getirilerek Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenecek olan ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin kayıp parçaları için hazırlıklar başladı.

ABD’den getirilerek Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenecek olan ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin kayıp parçaları için hazırlıklara başlandı. ABD’nin Chicago kentinden 26 Kasım’da THY uçağıyla Gaziantep’e getirilecek ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin kayıp parçalarının sergileneceği Zeugma Mozaik Müzesi hazırlanıyor.

Çingene Kızı kayıp parçalarına kavuşuyor

Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Belkıs köyü sınırlarındaki Zeugma Antik Kenti’nden yurt dışına kaçırılan ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin kayıp 12 parçasının, Türkiye’ye getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında yaklaşık 4,5 ay önce imzalanan protokol kapsamında başlatılan çalışmalar son aşamaya geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, ‘Çingene Kızı’na ait mozaik parçalarının 26 Kasım’da Chicago’dan Gaziantep’e getirileceğini açıklamasının ardından kentteki çalışmalara da hız verildi.

Çingene Kızı Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenecek

Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenecek eserler, “Çingene Kızı”nın yakınlarında oluşturulmaya başlanan geçici alanda görülebilecek. Daha sonra ise parçalar kalıcı yerlerine konulacak.

Sadece Gaziantep turizminin değil, bölge turizminin de gelişmesine katkı sağlaması beklenen eserler için görkemli bir lansman yapılması planlanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bowling Green Eyalet Üniversitesi, Çingene Kızı mozaiği, Gaziantep Nizip, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mehmet Nuri Ersoy, Zeugma Antik Kenti, Zeugma Mozaik Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları