Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çin’de sürücüsüz araçla tarihi uçuş gerçekleşti!

09 Şubat, 2018 | 10:24

Çinde sürücüsüz-araçla-tarihi-uçuş-gerçekleşti

İnsanoğlunun uçma hevesi yüzyıllardır devam ederken, Çin’de bir firma sürücüsü olmayan araçla 15 km’lik test yolculuğundan başarıyla çıktı.

İnsanoğlunun uçma hevesi yüzyıllardır devam ederken, Çin’de bir firma sürücüsü olmayan araçla 15 km’lik test yolculuğundan başarıyla çıktı.

İnsansız araçla şehir içi yolcu taşınması hayaline adım adım yaklaşılıyor. Çeşitli çalışmalar sürerken, Çinli EHang firması geliştirdiği sürücüsüz aracıyla 15 km’lik test sürüşünden başarıyla ayrıldı.

184 adındaki sürücüsüz araç dünyanın ilk yolculu taksisini hem de otonom özellikle üretme başarısını gösterdi.

Las Vegas’ta iki yıl önce gerçekleştirilen CES Fuarı’nda Çinli drone şirketi EHang tarafından konsept şeklinde tanıtılan, 184 adındaki taşıtın insanlı uçuşunun videosu yayınlandı.

Oldukça büyük bir robot helikopteri andıran 4 pervaneli aracı kontrol eden panele bir varış noktası belirlenmesi yeterli olmakta. Sürücü ihtiyacı duymayan bu araç otonom teknolojisi sayesinde taşıttaki yolcuyu verilen koordinatlara ulaştırıyor.

Çin’de sürücüsüz araçla tarihi uçuşu CEO gerçekleştirdi

Henüz test aşamasında olan bu teknolojiyle ilgili şirketin güvenlik kaygılarını gidermek için sürücüsüz aracın ilk test uçuşunu Ehang firmasının CEO’su Huazhi gerçekleştirdi.

Huazhi, test uçuşu sırasında oldukça rahat bir görüntü sergilerken, kendisini aşağıda bekleyen ekibin ise gergin olduğu gözlendi.

İki ayrı versiyon şeklinde üretilen 184 adlı insansız hava aracında 1 koltuk ile 8 pervanenin bulunduğu 4 kollu bir yapı bulunmakta. Aracın isminin de buradan geldiği ifade ediliyor.
Aracın ikinci tasarımda ise oturma alanı biraz daha genişletilmiş. Pervane sayısı 16’ya yükselirken, kol sayısı 8’e çıkarılmış.

Çin’deki sürücüsüz araç 130 km hıza sahip

Çin’de Guangzhou merkezli şirketin şu ana kadar yaklaşık 1000 kez test uçuşu gerçekleştirdiği, bu testlerde araca 230 kg yük koşulup, 300 metre dikey tırmanış yaptırıldığı gelen bilgiler arasında.

15 kilometre süren test uçuşlarında 130 km hıza çıkıldığı öğrenilirken, Habertürk’ün haberine göre, Çinli firma aracın 7 şiddetindeki sert rüzgarlara dayanabildiğini bildirdi. Sarı alarma denk gelen Beaufort ölçeğine göre rüzgarın hızı 50-61 km.

İşte 184’ün havadaki ilk görüntüleri…

Çinli firma EHang’ın ürettiği 184 alanında ilk olsa da rakipleri çalışmaktan geri kalmıyor.

Fransız havacılık devi Airbus, geçtiğimiz günlerde ‘hava taksisi’ adını verdiğini ‘Vahana’nın ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi.
Ayrıca dünyaca ünlü Uber, Volocopter gibi şirketlerinde bu konudaki çalışmaları halen devam etmekte.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
184, Beaufort ölçeği, EHang, EHang CEO, Fransız havacılık devi Airbus, Guangzhou, Huazhi, Las Vegas CES Fuarı, Sürücüsüz hava aracı, Vahana,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları