Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çin’de En Eski İmparatorluk Sarayı Bulundu

14 Haziran, 2017 | 09:59
Çin’de En Eski İmparatorluk Sarayı Bulundu

Çin’de En Eski İmparatorluk Sarayı Bulundu

Çin’de 4 bin yıllık olduğu sanılan en eski imparatorluk sarayı bulundu.

4.000 yıllık saray, Çin’in kuzey doğusundaki Shanxi eyaletinde bulunan Taosi sitesinde topraktan çıkarıldı. Shanxi Arkeoloji Enstitüsü birkaç hafta içinde ikinci defadır ki, kazılarında eski Çin’den kalıntılar ortaya çıkarıyor. Enstitü, Mayıs’ta da, Xinzhou’da 1.400 yıllık bir mezar bulmuştu.

Son buluntu, Çin’in şimdiye kadar ortaya çıkarılmış en eski sarayı. Arkeologlara göre harabe, aşağı yukarı 4.000 yıl öncesine gidiyor. Dikdörtgen biçimindeki saray 470 metre uzunluğunda ve 270 metre eninde.

Shanxi Arkeoloji Enstitüsü’nden Gao Jiangtao, kendisine Chinanews tarafından soruya mutluluğunu belli ederek şöyle yanıt veriyor: “Bu saray büyük ölçüde iyi korunmuş. Bu, sitenin savunma sistemi çok iyi kurulmuş. Bulunan site Çin’de bugüne değin çıkarılmış en eski site”.

Çin’de En Eski İmparatorluk Sarayı Bulundu

Shanxi eyaletinde bulunan Taosi sitesindeki 4 bin yıllık saray

Uzmanlar, imparatorluk sarayının mimari yapısına bakıldığında bu sitenin eski Çin’in ilk başkentlerinden biri olduğunu gösterdiği görüşünde. 130.000 metrekare yer kaplayan sarayın, ancak temelleri kalmış dört duvarı var. İmparatorluk sitesinin yapılışı toplumun o zamanki örgütlenme biçimini de yansıtıyor. Gerçekten de o dönemde imparator ve ailesi halktan ayrı bir yerde yaşardı.

Arkeolojik sit 3 milyon metrekarelik bir alan kaplıyor. Burada M.Ö. 2.600-1.600 yılları arasında, Xia hanedanı öncesinde, 5 imparatorun yaşamış ve hüküm sürmüş olduğu düşünülüyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çin, saray,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları