Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çin’de Büyük Arkeolojik Keşif

14 Mart, 2017 | 18:44

cin'de arkeolojik keşif

Çin’de Büyük Arkeolojik Keşif, Çin’in Kuzey Datong Şehrinde 1000 Yıllık Dairesel Mezar Keşfedildi.

Datong Belediyesi Arkeolojik ekibi tarafından, Datong şehrinde dairesel üstü tuğla ile kaplanmış 1000 yıllık mezar bulundu. Ayrıca, mezarın içinde bulunan kalıntılarda, çömlek içinde insan kalıntıları bulunan mezarın duvarlarında, döneme ait resimler bulunmuştur. Arkeologlar bulunan mezarın bir evli çifte ait olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca dikkat edilen diğer bir ayrıntı ise bulunan mezarın duvarlarındaki resimler renkli boyalar ve özenle yapılmasıdır.

cin arkeolojik kesif

Çizilen resimlerdeki renk çeşitliliği ise herkesi şaşırtmakta, 1000 yıl önce de renklerin her çeşidi keşfedilmiş olmasına büyük bir kanıt olduğunun kanıtı olarak adlandırılıyor. Sarı, gök mavisi, açık gri ve daha fazla renk kullanımı ile çizilmiş bir resim olduğu gözlenmektedir.

Ekip mezarın Liao hanedanı dönemine ait olduğuna düşünüyor. M.S. 927- 1125 yılları arasında Kuzey Çin, Moğolistan ve Rusya’nın bir kısmını kontrol eden Khitan hükümdarlığında ki bölge hanedanlığı olan Liao hanedanlığına özgün bir mezar olduğunu yorumluyorlar.

Çin’in kuzey bölgesinde bulunan keşif 1000 yıllık tarihine ışık tutacağına ve birçok bilinmeyene açıklama getireceğine inanılıyor. Çin tarihi ve kültürü olarak Asya’nın en köklü kültüre sahip en büyük ülkesi olma özelliğini elinde bulunduruyor.

 

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arkeolojik Keşif, Çin, Kuzey Datong,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları