Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çin Çöpleri Yok Etmek İçin Açgözlü Kurtçukları Kullanıyor

31 Mayıs, 2017 | 13:51

Çin Çöpleri Yok Etmek İçin Açgözlü Kurtçukları Kullanıyor

Yılda kişi başına 30 kilo çöp üreten Çin, çöpleri yok etmek için açgözlü kurtçukları kullanıyor

Dünyanın her tarafında çöp dağları yığılıyor. Bunları geri dönüşüme sokmak veya yok etmek sorun yaratıyor. Çin’de de yılda kişi başına 30 kilo çöp üretiliyor. Bunları yok etmekte kullanılan yöntem ilginç.

Pengshan kentindeki bir çiftliğin yöneticisi Hu Rang, Bir kilo ufak kurdun dört saatte ortalama iki kilo çöp yiyebildiğini söylüyor.

Kökeni Amerika’da olan bu kurtçuklar bazı özel yiyecekleri tüketmekle tanınıyorlar: yemek artıkları, bozulmuş yiyecekler, dışkılar, hayvan leşleri ve bozulup kokuşmakta olan her türlü organik maddeler.

Chengdu kentinin 2.000 restoranından gelen artıkları imha etmekle görevli Chengwei Environment (çevreyle ilgili bir kuruluş) Müdürü Wang Jinhua” bunlarla dolu bir kaba bir balık koysanız anında iskeleti kalır” diyor.

Wang, yiyecek artıklarının tüm dünyada bir sorun oluşturduğunu söyledikten sonra bu sorunun Çin’de, kültürel nedenlerle, daha da yoğun hissedildiğini belirtiyor: Dışarıda yemeğe davet edilince, konukseverliğini göstermek isteyen davet sahibi daima gereğinden fazla yemek ısmarlıyor. Tabii sonunda çok yemek artıyor ve atılıyor.

Hesaplandığına göre Çin’de her yurttaş günde ortalama 150 gram artık bırakıyor, ki bu da, kişi başına yılda 29 kilo çöpe denk düşüyor. Bütün bunların anlamı, ülkede her yıl 40 milyon ton çöp üretiliyor olması.

Aslında bu yiyici böceklerin yararı yalnızca çöplerin imha edilmesinden ibaret değil. Bunlar iyice semirdikten sonra bir kısmı canlı olarak veya kurutulup tavuk, balık, kaplumbağa gibi hayvanların beslenmesi için kullanılıyor.
Kurtlar, %60’tan fazla protein ve %36 lipit içerdikleri için bu hayvanlar açısından son derece besleyici.

Özetle bu kurtçuklar sayesinde atık yiyeceklerin içindeki protein ve yağlar geri kazanılarak, tavuk ve balık gibi beslenip yenen hayvanlar aracılığıyla yeniden insan besleme döngüsüne enjekte edilmiş oluyorlar. Kurtçukların son bir yararı da tarımda biyolojik gübre olarak kullanılabiliyor olmaları. Dolayısıyla yarar yalnızca ekolojik değil, aynı zamanda ekonomik.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çin, Çöp,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları