Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

China Southern tamam, Hainan Airlines de sırada!

27 Aralık, 2018 | 10:51

China Southern tamam, Hainan Airlines de sırada!

TÜROB’un Çinli havayollarının yeniden Türkiye’ye sefer düzenlenmesi yönündeki girişimleri sonucu ülkenin en büyük havayolu şirketi China Southern, İstanbul seferlerini başlarken, Hainan Airlines’ın da 2019’un ilk yarısında Türkiye seferlerine başlayacağı açıklandı.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), Çinli havayollarının yeniden Türkiye’ye sefer düzenlenmesi yönündeki girişimleri hızla devam ediyor. İstanbul Valiliği’nin de desteğini alan TÜROB, Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern 20 Aralık’tan itibaren İstanbul seferlerini başlamasının ardından, diğer Çinli şirketler için temaslar da yoğunlaştırdı.

China Southern tamam, Hainan Airlines de sırada!

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Hainan Airlines’ın da Çin-Türkiye arasında yeniden seferlere başlamaya hazırlandığı ifadede ederken, “China Southern’den sonra Hainan Airlines’ın da Türkiye’ye sefer düzenlemesini bekliyoruz. Tahminimiz gelecek yılın ilk yarısında Hainan Airlines’ın seferlerine başlaması yönünde” açıklamasında bulundu.

Çinliler yoğun ilgi göstermeye başladı

Yeniden Türkiye’ye sefer düzenleme kararı alan China Southern konusunda büyük memnuniyet duyduklarını açıklayan TÜROB Başkanı Bayındır, Çinli şirketlerin Türkiye’ye uçuş başlatmalarının bu ülkede Türkiye’ye yönelik pozitif algı oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Timur Bayındır, “Bu tip gelişmelerin yanı sıra diğer tanıtım etkinliklerinin de olumlu etkilerini görmeye başladık. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang’un verdiği bilgiye göre, Türkiye şu anda Çin halkının tercih ettiği 10 turizm destinasyonundan biri haline geldi. Ülkemizin, uzun yıllardır erişmeye çalıştığı yıllık 1 milyon Çinli turist sayısı hedefinin önündeki en önemli engelin ulaşım imkanlarının yetersizliğidir. 1 milyon Çinli turist hedefi ulaşılabilir bir rakam. Yeter ki ulaşım imkanı sağlansın.” şeklinde konuştu.

Çinli turist sayısı yüzde 76 arttı

Çin’den Türkiye’ye 2012 yılında 114 bin, 2013’te 138 bin, 2014 yılında 199 bin, 2015 yılında 313 bin, 2016 yılında 167 bin, 2017 yılında 247 bin Çinli Türkiye’yi ziyaret etti. Bu yıl ilk 10 ayda ise geçen yılın ilk 10 ayına göre yüzde 76 gibi önemli bir oranda artışla 340 bin Çinli turist geldi. 2014 yılında yurt dışına çıkan Çinli sayısı 107 milyon iken, 2015’te bu sayı 117 milyona, 2016’da 122 milyona, 2017’de 131 milyona yükseldi. Çinli turistlerin global düzeyde yaptığı yıllık harcama 110 milyar doları aştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
China Southern, Çin Turizmi, Çinli Havayolu şirketi, Çinli turist, Hainan Airlines, KÜROB Başkanı, Timur Bayındır, Türk turizmi, TUROB, Yu Hongyang,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları