Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çeşme’ye 7 yıldızlı otel

28 Nisan, 2009 | 12:54

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan ve 14.1 milyar dolarlık serveti ile Rus milyarderler listesinde 2008 yılında birinci sırada olan Mihail Prohorov, Çeşme`ye 50 milyon dolarlık yatırımla yedi yıldızlı otel yapacak.

Çeşme`de lüks otel katlarını kapatarak tatiller yapmasıyla ünlü Prohorov`un, Çiftlikköy`de 2007 yılında 17 milyon dolara satın aldığı 184 dönümlük araziye 650 yataklı otel yapacağı belirtildi.

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Rus milyarder Prohorov`un Çeşme`ye gösterdiği ilgiden son derece memnun olduğunu ifade ederek İleriki dönemlerde yeni yatırımcıların da bölgeye geleceğini düşünüyorum. Bu sayede Çeşme turizmi de yeni yatırımlarla büyüyecek diye konuştu.

Tütüncüoğlu, Nikel kralı olarak nitelendirilen Prohorov`un 2007 yılında Kum Beach`in bulunduğu Çiftlikköy`den 184 dönümlük alan satın aldığını hatırlatarak Rus işadamı alana 650 yataklı bir otel yapmayı planlıyor. Otel yatırımı konusunda Turizm Bakanlığı`ndan onay çıktı. Şimdi yatırım Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu`na gidecek. Oradan da karar çıkarsa bu yıl içerisinde yatırımın gerçekleştirilmesi bekleniyor dedi. Kurulun uygun görmesi halinde Rus işadamının 7 yıldızlı bir otel yapacağını belirten Tütüncüoğlu, yapılacak yatırım miktarının en az 50 milyon dolar olacağını söyledi.

İlçede turizmi 12 aya çıkarmak için belediye olarak yatırım çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Tütüncüoğlu, ilçenin Ilıca bölgesinde belediyeye ait 55 dönüm alanda termal turizme hizmet verecek projelerinin bulunduğunu söyledi. Tütüncüoğlu, projede çarşı, alışveriş merkezi, kongre merkezi ve 350 yataklı termal otel bölümlerinin yer aldığını aktardı. Tütüncüoğlu, Çarşı inşaatına başladık. Haziran gibi bitmesini bekliyoruz. Alışveriş merkezi için de yakında ihaleye çıkacağız. Alışveriş merkezinin 2010 yılına kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Bu ikisi için yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz. Termal otel konusunda da 2009`un ikinci yarısında ihaleye çıkmayı planlıyoruz. Bu yatırımın tutarı projelere göre 25 ile 40 milyon dolar arasında değişecek. Bu proje tamamlandığında ilçemizde turizmin 12 aya yayılması konusunda önemli bir adım atılmış olacak diye konuştu.

Çeşme`yi bir spor merkezi haline getirme hedeflerinin bulunduğunu söyleyen Tütüncüoğlu, golf, tenis, futbol sahaları ile olimpik yüzme havuzları ve sağlıklı yaşam parkları yapma planlarının olduğunu ifade etti. Tütüncüoğlu, hedeflerini şöyle anlattı: Bölgeye ilk etapta 10-15 tane futbol sahası yapmayı planlıyoruz. Bunun için Turizm Bakanlığı`ndan bize yer göstermesini istiyoruz. 100 dönümlük yer verilmesi halinde bu projemizi hayata geçirmiş olacağız. Böylece kent ekonomisinde ciddi bir hareketlilik yaşanacak. Spor turizminden pay almak istiyoruz. Bunun için projemiz hazır; tek isteğimiz yer. Finansmanı biz halledeceğiz.

Danıştay tarafından iptal edilen İzmir, Çeşme-Alaçatı-Paşalimanı Turizm Kenti ile ilgili bilgi veren Faik Tütüncüoğlu, Turizm Haftası nedeniyle Çeşme`ye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay`ın, bölgeyle ilgili yeni düzenleme içinde olduklarını ifade etti. Tütüncüoğlu, 6 bölge olarak hazırlanan alan 3 bölge olarak yeniden hazırlanıyor. Daha önceden yatırımcılardan gelen alanların büyük olması eleştirisi de dikkate alınarak, daha küçük bir alan projelendirilecek diye konuştu.

Kaynak: Referans

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çeşme, Çiftlikköy, Faik Tütüncüoğlu, Ilıca, Mihail Prohorov, Sektörel Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları