Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çeşme, Cannes gibi olacak

19 Haziran, 2009 | 16:30
Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, ilçenin turistik özelliklerini koruması ve otellerin Antalya’daki ”her şey dahil sistemini uygulamaması” halinde Cannes gibi dünya sosyetesinin gittiği turistik bölgeleri geride bırakabileceğini söyledi. Öncel, yaptığı açıklamada, yurt dışından yabancı tur operatörlerinin ilçeye gelmeye başladığını, gelecek yıl İngiltere’den, Almanya’dan ve Norveç’ten yeni operatörlerin Çeşme’ye turist taşıyacağını belirtti. Çeşme’nin termal, rüzgar gibi avantajlara sahip bir turizm bölgesi olduğuna dikkati çeken Veysi Öncel, ilçedeki yatak kapasitesinin yükseltilmesi durumunda yabancı turist sayısının da artacağını ifade etti.
İlçede hazine arazilerinin de çok olduğunu söyleyen Öncel, şunları kaydetti: ”SİT kapsamındaki araziler, mahkeme tarafından durdurulan imar planları da yatak sayısının artmasını engelliyor. Parası olan kişi otel yapamıyor. Her sene en fazla 1 otel hizmete giriyor. Yatırımcının önüne plan konulmazsa Çeşme ilerleyemez. Butik tarzda, her yerde olmayan otellerin açılması ya da marka otellerin yapılması Çeşme’yi dünyada iyi bir yere getirecektir. Cannes diyoruz, dünya sosyetesinin gittiği buna benzer yerleri söylüyoruz. Çeşme onları bile geçebilir. Yeter ki Antalya gibi her şey dahil sistemi uygulanmasın.”
Turizmi geliştirmek için ilçenin 1/25 binlik imar değişikliği planlarının İl Genel Meclisi’nde karara bağlanmasını beklediklerini ifade eden Veysi Öncel, ilçedeki turizmcilerden ve sitelerden alınan ecrimisil bedellerinin de düşürülmesi ile ilgili Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile görüştüklerini ve Maliye Bakanlığı’ndan konuyla ilgili düzenleme beklediklerini bildirdi.
REZERVASYONLARDA ETKİLENME YOK
Turizm sezonunun hızlı başladığını, ancak Haziran ayında durgunluk yaşadıklarını dile getiren Veysi Öncel, üniversite sınavlarının ardından yerli turist sayısında artış beklediklerini söyledi. Küresel finansal krizin turizm sektörünü de etkilediğini ifade eden Veysi Öncel, Türkiye’nin turizm alanındaki rakipleri Mısır, İspanya ve Yunanistan’ın da krizden yara aldığını belirtti. Türkiye’deki rezervasyonların ise fazla etkilenmediğini anlatan Öncel, şunları kaydetti: ”Biz şanslı sayılırız. Antalya’daki her şey dahil sistemi ve otellerin ekonomik olması rezervasyonlarımızın çok etkilenmemesini sağladı. Özellikle İngiltere’den gelen turistlerde artış kaydettik. Bu sevindirici haberlerden Çeşme olarak biz de nasibimizi aldık ama bizim için önemli olan iç turizm. İç turizmde de geçen yılki rakamları yakalayacağımıza inanıyoruz.”
Çeşme’ye gelen turistin yüksek geceleme fiyatları nedeniyle ”canının yanmayacağını” söyleyen Öncel, ”her keseye uygun yatak” bulunabileceğini ifade etti. Çeşme’nin farklılığını hissettirmek için hazır olduklarını dile getiren Öncel, ”İlçemizde 30 TL’ye de 400 TL’ye de gecelemek mümkün. Biz, ilçemize gelen turisti en iyi şekilde ağırlamaya hazırız” diye konuştu.

Çeşme Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, her şey dahil sisteminden tamamen vazgeçilmesi halinde Çeşme’nin Cannes gibi dünya sosyetesinin gittiği turistik bölgeleri geride bırakabileceğini söyledi.

Öncel, yurt dışından yabancı tur operatörlerinin ilçeye gelmeye başladığını, gelecek yıl İngiltere, Almanya ve Norveç’ten yeni operatörlerin Çeşme’ye turist taşıyacağını belirtti.

İlçede hazine arazilerinin de çok olduğunu söyleyen Öncel, ”SİT kapsamındaki araziler, mahkeme tarafından durdurulan imar planları da yatak sayısının artmasını engelliyor. Parası olan kişi otel yapamıyor. Her sene en fazla 1 otel hizmete giriyor. Yatırımcının önüne plan konulmazsa Çeşme ilerleyemez. Butik tarzda, her yerde olmayan otellerin açılması ya da marka otellerin yapılması Çeşme’yi dünyada iyi bir yere getirecektir. Cannes diyoruz, dünya sosyetesinin gittiği buna benzer yerleri söylüyoruz. Çeşme onları bile geçebilir. Yeter ki Antalya gibi her şey dahil sistemi uygulanmasın.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Cannes, Çeşme, Çeşme Turistik Otelciler Birliği, Çeşme turları, Çeşme'de turizm, ÇEŞTOB, Sektörel Turizm Haberleri, Veysi Öncel,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Ünal Özsen
24 Temmuz, 2009

Sayin Veysi Öncel beyi tebrik ederim.
Eger AI-Sistemini Otellerden kaldira-
bilirseniz,Restoran ve Kafeterya fia-
tlarini düsük tutabilirseniz mesele
haledilmistir.TEBRIKLER-BASARILAR

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 24th, 2009 at 13:27 Ünal Özsen mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları