Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çernobil mağduru Ukraynalılar, sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih ediyor!

12 Kasım, 2018 | 11:19

Çernobil mağduru Ukraynalılar, sağlık turizmi için Türkiye'yi tercih ediyor!

Çernobil mağduru Ukraynalılar, sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih ediyor. Ukraynalılar Türkiye’yi en çok kanser teşhisi ve tedavisi, ortopedi hastalıklarının tedavisi için ziyaret ederken, Çernobil felaketinden etkilenenlerin de tedavi amaçlı geliyor.

Ukrayna vatandaşları Türkiye’yi en çok kanser teşhisi ve tedavisi, ortopedi hastalıklarının tedavisi için ziyaret ederken, Çernobil felaketinden etkilenenlerin de tedavi amaçlı geliyor. Yılda 1.3 milyon turist ile en büyük turizm pazarlarımız arasında yer alan Ukrayna’dan gelen turistler sağlık, kültür ve kış turizmi için de rotayı Türkiye’ye çevirdi.

Çernobil mağduru Ukraynalılar, sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih ediyor!

Kış turizmi için ortak çalışmalar sürdürülürken, sağlık turizminde de önemli adımlar atılıyor. Tedavi için başka ülkeleri umut kapısı olarak gören Ukraynalıların sayısı gün geçtikçe çoğalırken, Ukrayna vatandaşları arasında sağlık turizmi için Türkiye ilk tercih sebebi.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), her pazarın koşullarına uygun olarak gerçekleştirdiği tanıtım etkinlikleri kapsamında Ukrayna’da hayata geçirdiği çalışmalar turizmin çeşitlendirilmesi yönünde örnek bir model olma yolunda. Bu çalışmaların ilk sonuçları da alınmaya başlandı.

Bir süre önce Kiev’de gerçekleştirilen UITT Turizm Fuarı, workshop etkinliği ve Ukrayna-Türkiye Karma Komisyonu toplantısı sonrasında TÜROB, bu pazarla ilgili bir araştırma raporu hazırladı.

Raporda, halen olumsuz etkileri süren Çernobil felaketi mağdurlarının tedavi amaçlı olarak Türkiye’ye geldiğinin altı çizildi. TÜROB’un raporunda görüşlerine yer verilen başkan Timur Bayındır, Ukraynalı hastaların Türkiye’yi en çok kanser teşhisi ve tedavisi, ortopedi hastalıklarının tedavisi ve Da Vinci Robot yöntemiyle tedavi için ziyaret ettiğini ifade etti.

Başkan Timur Bayındır, ““Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre; Ukrayna’da kanser hastalarının yüzde 40’ı, nörolojik hastaların yüzde 10’u, ortopedik hastaların yüzde 6’sı, teşhis arayan hastaların yüzde 8’i, kemik iliği nakli yaptırması gerekenlerin yüzde 6’sı tedavi için yurt dışına gidiyor. Bunun yanında oftalmoloji, üroloji, solunum sistemi, kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisi ve estetik cerrahi için de yurt dışında tedavi tercih ediliyor” ifadelerini kullandı.

Kış turizmi potansiyeli yüksek

Kış turizmi potansiyeli yüksek

Ukraynalı turistlerin deniz ve sahil turizminin yanında termal, SPA ve talasoterapiye de ilgi duyduğunu belirten TÜROB Başkanı Bayındır, “Söz konusu alanda derinlemesine bilgi ve deneyim alışverişi yapılması ve ortak projelerin oluşturulması için Bakanlığımızın ve Sağlık Bakanlığı’nın birimleri, ilgili sivil toplum örgütleri ile Ukrayna tarafının muadili kuruluşları bir alt çalışma grubu oluşturabilir. Böylece stratejik olarak planlama yaparak bir plan çerçevesinde çalışılabilir” şeklinde konuştu.

Bayındır, Türkiye’nin şimdiye kadar Ukrayna’da yaz turizmi dışında ürün çeşitliği sağlayamadığının altını çizerek, “TÜROB, Türk turizminin çeşitlendirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması çalışmalarımız kapsamında, İstanbul, Kayseri ve Kapadokya destinasyonları ortak pazarlama çalışmalarını başlattık.

İstanbul’da şehir ve kültür turizmi, Kapadokya’da kültür turizmi ve Kayseri’de kış-kayak turizmi ürünlerinin bir paket olarak Ukrayna pazarı için önemli bir cazibe alanı. Özellikle Kayseri-Erciyes, Kars-Sarıkamış ve Erzurum-Palandöken kayak tesisleri ile kış, sağlık ve kongre turizmi alanlarında etkin tanıtım gerekiyor. Ukrayna bu alanlarda önemli bir potansiyel barındırıyor” dedi.

İlk 8 ayda 300 bir Türk Ukrayna’ya gitti

TÜROB raporunda, Türkiye’den Ukrayna’ya yönelik talepte de dikkat çeken artış olduğu kaydedilirken, bu yılın ilk 8 ayında Ukrayna’yı ziyaret eden Türk vatandaşı sayısının 300 bini geçtiği bildirildi.
Ukrayna’ya düzenlenen haftalık uçak sefer sayısı ise 152’ye ulaştı. Bir önceki yıl bu sayı 270 bin kişi olmuştu. Yeni kimlik kartları (çipli) kullanan Ukrayna ve Türkiye vatandaşları, iki ülke arasında giriş, çıkış ve transit geçiş yapabiliyor; 180 gün için 90 güne kadar vizesiz kalabiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çernobil, Kış Turizmi, Sağılık Turizmi, SPA, Talasoterapiye, Timur Bayındır, Türkiye Otelciler Birliği, TUROB, Ukraynalı turistler,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları