Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çatalhöyük, dünya miras listesine girdi

02 Temmuz, 2012 | 15:09

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünya miras listesine Çatalhöyük Neolitik Kenti’nin de kabul edildiğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yunus Emre Enstitüsü tarafından Devlet Resim Heykel Müzesi’nde düzenlenen Türkçe yaz okulu açılış programına katıldı.

Günay, burada yaptığı konuşmada Konya’da bulunan, milattan 7 bin 500 yıl öncesinde insanların ilk toplu olarak yaşadığı tarım kentlerinden Çatalhöyük’ün dünya kültürel mirası kalıcı listesine girdiğini kaydetti. Çatalhöyük’ün, Türkiye’den listeye giren 11. yer olduğunu belirten Günay, “Sırada inşallah Alanya var. Alanya’da alındığında bir düzineyi tamamlayacağız ama yıllar önce Türkiye’ye gelen bir Çinli misafirimiz, ülkeyi biraz kültür güzüyle incelemiş, ‘9 değil 30 olmanız lazım.’ demişti. Hayalimde 30’dur. Eskisi gibi yılda birkaç yeri listeye alamıyoruz ama her yıl bir yeri listeye katarak Cumhuriyetin 100. yılında bu sayıyı çok iyi bir noktaya inşallah getirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Günay, dünya mirası aday listesinde Türkiye’den 38 alanın bulunduğunu ifade etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çatalhöyük, Çatalhöyük dünya miras listesi, Çatalhöyük haberleri, Devlet Resim Hekel Müzesi', dünya miras listesi, Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yunus Emre Enstitüsü,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları