Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Cari açık artış gösterdi

11 Ekim, 2011 | 18:31

Türkiye’de cari açık artış gösterdi. Türkiye ekonomisi başta turizm olmak üzere birçok alanda büyürken, cari açığın arttığı bildirildi.

Cari açık yılın ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre iki kat artarak 54.26 milyar dolara ulaşırken, ağustos ayında ise beklentiler doğrultusunda 3.96 milyar dolar oldu.

Reuters anketinde cari açığın 3.9 milyar dolar civarında gerçekleşmesi bekleniyordu.

Merkez Bankası, cari açıktaki artışta dış ticaret açığındaki artışın önemli rol oynadığını vurgularken, Türkiye’de beklentiler geçen yıl gayrısafi yurtiçi hasılanın yüzde 6.7′si olarak kaydedilen cari açığın bu yıl yüzde 9-10′una ulaşması yönünde.

Türkiye ‘de cari açığın yükselmesi ile birlikte ekonominin dış şoklara karşı savunmasız kılmasından kaygı duyuluyor.

BBC ‘de yer alan habere göre, Merkez Bankası’nın 20 Eylül’deki para kurulu toplantısına ilişkin tutanakları, önümüzdeki dönemde cari açığa ilişkin iyileşmeler beklendiğinin de altını çiziyor.

Reuters, cari açığı azaltmada kilit önlemin iç ve dış talep arasında daha iyi bir denge kurulması olduğuna dikkat çekerken, TL’de dolar karşısında yaşanan yüzde 20′lik değer kaybının ihracat için teşvik edici, ithalat için de bastırıcı bir rol oynamasının beklendiğini kaydediyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçen hafta cari açık konusunda iyimser bir beklenti içinde olduklarını belirterek, “Cari açık, yüksek enerji fiyatları ve Türkiye’nin yüksek büyüme hızına bağlı olarak yüksek ithalatla birlikte arttı. Ama cari açık konusunda en yüksek seviyeler artık geride kaldı. Bundan sonra trend aşağıya doğru olacak. Biz, önümüzdeki senelerde daha düşük cari açık rakamları bekliyoruz” demişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ali Babacan, Ali Babacan cari açık açıklaması, Merkez Bankası, Türkiye, Türkiye büyüme, Türkiye cari açık, Türkiye cari açık arttı, Türkiye ekonomi, Türkiye ekonomi büyüme,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları