Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Canlanan Türk turizmi İspanya’yı olumsuz etkiledi!

31 Ağustos, 2018 | 11:20

Canlanan Türk turizmi İspanya'yı olumsuz etkiledi!

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinin başında gelen İspanya bu sene turizmde durgunluk dönemine girdi. Bu durumu en önemli sebebinin ise Türkiye’deki turizm sektörünün “baş döndürücü” şekilde canlanması olduğu ifade ediliyor.

2017 yılında 82 milyonluk rekor turist sayısına ulaşan İspanya‘ya gelen 42 milyondan fazla turist Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’dan geldi.

Ancak İspanyol Turizm Enstitüsü’nün (Turespana) yeni raporuna göre, 2018’de yılın en önemli dönemi kabul edilen üçüncü çeyrekte sadece ılımlı büyüme, hatta düşüş veya durgunluk yaşandığı tahmin ediliyor.

Canlanan Türk turizmi İspanya’yı olumsuz etkiledi

Turespana, temmuz ayında İspanya’da 29,4 milyon gecelik konaklama olacağını tahmin ederken, bu sayı Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne (INE) göre, neredeyse bir milyon daha az yani 28,5 milyon seviyesinde gerçekleşti.

Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre Alman turist sayısı yüzde 5,1 azalarak 5,1 milyona geriledi. İngiliz turist sayısı ise yüzde 2’lik düşüşle 8,4 milyona düştü. İlk çeyrekte ülkeye gelen Fransız turist sayısı da bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,43 artışla yaklaşık 4,8 milyona ulaştı.

Fiyatı indirmeyi değil, kaliteyi artırma tavsiyesi

El Pais gazetesine konuşan turizm firması Exceltur’un Başkan Yardımcısı Jose Luis Zoreda, özellikle İngiliz ve Alman turist sayısındaki düşüşü, Türkiye’deki turizm sektörünün “baş döndürücü” şekilde toparlanmasına bağladı.

Zoreda, turist sayısındaki düşüş nedeniyle fiyatlarda indirime gitmemeleri yönünde uyardığı İspanya turizm sektör temsilcilerine aksine kaliteyi artırma tavsiyesinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
El Pais, Exceltur'un, INE, İspanyol Turizm Enstitüsü, İspanyol Turizmi, Jose Luis Zoreda, Turespana, Türk turizmi, Ulusal İstatistik Enstitüsü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları