Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çanakkale’de 1500 yıllık küpün içinden tarım aletleri çıktı!

12 Ekim, 2018 | 17:09

Çanakkale'de 1500 yıllık küpün içinden tarım aletleri çıktı!

Çanakkale’de 1500 yıllık küpün içinden tarım aletleri çıktı. Ezine’nin Dalyan köyü sınırları içerisinde kalan Alexandria Troas Antik Kenti’ndeki kazılarda, 1500 yıllık geçmişe sahip küp bulundu. Küpün içerisinden demir ve bronzdan imal edilmiş tarım ve marangoz aletleri çıktı.

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü civarında bulunan Alexandria Troas Antik Kenti’nde, 2011 yılından bu yana devam eden kazı çalışmaları, yeni keşifleri de beraberinde getiriyor.

Çanakkale’de 1500 yıllık küpün içinden tarım aletleri çıktı!

Bu yıl Doç Dr. Erhan Öztepe başkanlığında, 30 kişilik ekiple yapılan kazı çalışmalarında, içerisinde demir ve bronzdan imal edilmiş pek çok tarım ve marangoz aletinin bulunduğu 1500 yıl öncesine ait küp (Pithos)
tespit edildi. Kazı ekibi tarafından gün yüzüne çıkarılan, içerisinde tarım ve marangoz aletleri bulunan küpün, antik dönemde bakliyat türü gıda maddelerinin muhafazası yanında, mezar olarak da kullanıldığı ifade edildi.

üpün içinde tarım aletleri çıktı

Küpün boyu insan boyu yükseklikte

Antik kentin suru içerisinde özel mülkiyete ait bir alanda tarla sahibi tarafından tesadüfen tespit edilen Pithos’un, yakın geçmişe kadar Ege yöresinde depolama amacıyla kullanıldığını belirten Kazı Başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe, “İnsan ölçülerine yakın yükseklikteki Pithos içinde ele geçen demir tarım aletlerine bakıldığında orak, toprak kazıyıcı çapa, yabani otların kesilmesini sağlayan pala, düzleştirici çapa, otların atılmasını sağlayan dirgen, karasabanın toprağı kazıyan demir kalın uçları gibi çeşitli aletler oldukları görülmektedir.

Bu aletlerin yanında ele geçmiş olan koşum takımı, sabanı çeken hayvanların birbirine bağlanmasını sağlayan tahta parçaya bağlantıyı sağlayan uzun çiviler de ele geçmiştir. Marangozluk aletleri olarak da adlandırılabilecek olan testere, el rendesi, ahşap delici ve kazıyıcı spatula gibi el aletlerinin varlığı M.S. 5’inci yüzyıla dayanmaktadır. Bronzdan imal edilmiş tarım ve marangozluk aletleri, Geç Roma-Erken Bizans dönemi çiftçisinin ahşap işlerle uğraştığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

1500 yıllık küpün içinden aletler çıktı

İpuçları verecek

Kazı Başkanı Öztepe, Erken Bizans döneminde antik kent ekonomisinin ve tarımsal faaliyetlerin bir göstergesi olan demir tarım aletleri ve beraberinde ele geçmiş olan marangozluk aletleri üzerine geçekleştirilecek çalışmaların, Alexandria Troas ve yakın bölgelerdeki tarımsal yaşamın tanınmasına olanak sağlayacağını söyledi.

Alexandria Troas bölgesi kazı alanında incelemelerde bulunan Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ise, “Alexandria Troas, inanç turizmi açısından da önemli bir antik kenttir. Aziz Pavlus (Paul) bu kentte kalmıştır. Hristiyan dünyası açısından da Efes gibi önem arz eden bir şehirdir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız son 5 yılda Alexandria Troas kazılarına 1 milyon TL para harcamıştır” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alexandria Troas Antik Kenti, Çanakkale, Erhan Öztepe, Ezine, Küp, Pithos, Tarım aletleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları