Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çanakkale’deki Parion kazısında ‘at adam’ heykeli bulundu

30 Temmuz, 2012 | 15:40

Çanakkale’deki Parion kazısında ‘at adam’ heykeli bulundu/Turizm Haberleri

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyündeki Parion antik kenti kazısında, bir kentauros (at adam) heykeli bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi adına, İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran’ın başkanlığında yapılan gerçekleştirilen bu yılki çalışmalarda, antik kentin altı bölgesi kazılıyor.

Kazıların sürdürüldüğü önemli yapılardan biri olan Roma tiyatrosunda, sahne binası içinde yoğunlaştırılan çalışmalar sırasında, kolları kırık ve gövdesine ait bazı parçalar kayıp olan mermer bir heykel ortaya çıkarıldı.

İlk değerlendirmelere göre MS 2. yüzyıla ait heykelin günümüze gelen bölümünde, göbeğine kadar çıplak gösterilmiş bir erkek vücudu izleniyor. Göbek altı bölümü aşağıya doğru sarkıtılmış etek şeklinde iki kat kumaşla kapatılan heykelin alt bölümü ve arkasındaki bazı ayrıntılar, tamamının bir kentaurosa, (gövdesi at, başı insan olarak tanımlanmış mitolojik yaratık) ait olduğunu gösteriyor. Tamamı düşünüldüğünde yaklaşık boyu 3 metreyi bulan ve çok parçalı beyaz mermerden yapılmış heykelin, tiyatronun hangi bölümünde yer aldığı ve gözlerinin çukur olması dolayısıyla bu kısımların değerli taştan yapılmış olduğu düşünülürken başındaki saç ayrıntıları kaliteli bir işçilik ortaya koyuyor. Başka parçalarının da bulunma ihtimali sebebiyle korumaya alınan heykelin, yenilemeden sonra Çanakkale Müzesi’nde sergilenmesi planlanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
at adam, at adam heykeli, Çanakkale, Çanakkale at adam heykeli, Çanakkale kazı, Çanakkale kazı çalışmaları, Çanakkale Parion kazısı, Parion, Parion kazısı, Parion kazısı at adam heykeli,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları