Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Çanakkale ‘de kayıp şehrin izlerine rastlandı

27 Eylül, 2011 | 12:31

Çanakkale ’de 2009 yılında başlatılan yüzey araştırmasında , deniz kıyısında kayıp bir şehrin izine rastlandı.  Kayıp şehrin, boğazda yükselen suyun altında kaldığı tahmin ediliyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüstem Aslan ve ekibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Truva çevresinde 2009 yılından beri tarih öncesi döneme ait yüzey araştırması yapıyor. İki yıl önce Geyikli Beldesi Bozköy civarında yoğunlaşan ekip, bu yıl da Çanakkale Boğazı’nın girişinden şehir merkezine kadarki kıyıda çalıştı.

Araştırmalarında daha önceki araştırmacıların gözünden kaçmış olabileceği ihtimaliyle ekip, tarih öncesi yerleri saptamak için beş kişiyle çalışmalara başladı. İntepe Beldesi ‘nin altında, Çanakkale ’ye 8 kilometre mesafede deniz kıyısında, 7 bin yıl öncesine ait bir yerleşim yeri tespit etti. Burasının tarihlendirmesini çanak çömlek bilgilerine dayandırarak yaptıklarını belirten Doç. Dr. Aslan, o dönemde başka yerleşmeler de olduğunu belirterek, höyüğün büyük bir kısmının deniz suyu altında kaldığını söyledi.  Doc. Dr. Aslan, “Bu da Çanakkale Boğazı ’ndaki suyun, bu dönemden sonra en az 10 metre kadar yükseldiğini gösteriyor. Henüz araştırmaların ilk aşamasındayız. Toplanan malzemelerin analizinin yapılması gerekiyor. Burada deniz seviyesinde araştırma yapan jeologların da görmesi lazım.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Truva ‘ yı buradan kaçanlar kurmuş olabilir

Rüstem Aslan yaptıkları araştırmada, kayıp şehrin yüzde 95’inin su altında kaldığını belirlediklerini  bunun da Çanakkale Boğazı’ndaki bu döneme ait yerleşmelerin bugüne kadar bulunamamasının sebebi olduğunu söyledi. Do. Dr. Rüstem Aslan, şimdiye kadarki çalışmalarının analizini şöyle yaptı: “Daha önce yaptığımız araştırmalarda, Troya 1 denilen MÖ 3000 yılına ait dönemdeki yerleşmenin hepsinin, platoda yüksek yerde olduğunu gördük. Bunun bilinçli bir seçim mi yoksa koruma amaçlı mı olduğu tam olarak bilinmiyordu. Yeni bulunan veri, belki bize 5 bin yıl önce Troya 1 kentini kuran insanların, büyük bir olasılıkla yükselen su seviyesi nedeniyle yukarı doğru kaçtıklarını gösteriyor. Bu buluş ilk adım; yüksek bir ihtimalle kıyı kentlerinin tarih öncesinde olabileceğini gösteriyor.”

Çanakkale ‘de  bulunan kayıp şehir için bu yılki çalışmalarının bittiğini belirten Aslan önümüzdeki yıl aynı bölge de kurtarma kazıları yapılabileceğini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çanakkale, Çanakkale Arkeolojik Kazılar, Çanakkale Boğazı, Çanakkale Kayıp Kent, Çanakkale Kayıp Şehir, Çanakkale kazıları, Çanakkale Truva, Doç. Dr. Rüstem Aslan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları