Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Cami rehberliği kadrosu açıldı

27 Mayıs, 2013 | 13:59

Cami rehberliği kadrosu açıldı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Cami rehberliği kadrosu açıldı. Şimdi Diyanet İşleri Başkanlığımız 100 tanesini yakında işe başlatacak” dedi.

Bozdağ, Bolu’daki Tepecik Mahallesi’nde vatandaşlar tarafından yaptırılan Akşemsettin Camisinin ibadete açılması dolayısıyla düzenlenen törende, Türk milletinin, ezanları dinin temeli kabul ettiğini ve bunu İstiklal Marşı’na da işlediğini söyledi.

“Bizim anlayışımızda camiler, istiklalin de bağımsızlığın da semboludür” diyen Bozdağ, minarelerden okunan ezanın, hürriyetin simgesi olduğunu ve bu hürriyetin bu şekilde devam edeceğini bildirdi.

Bozdağ, Türkiye’de camilerin neredeyse tamamının, milletin gönül hazinesinden Allah rızası için verdiği paralarla inşa edildiğini dile getirerek, Osmanlı dönemindeki camilerin de böyle olduğunu anlattı.

Padişahların bile camileri, devlet hazinesinden değil, kendi bütçelerinden yaptırdığını ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

“Türkiye’de göç bir gerçektir. Köyden kente göçler, daha ekonomik imkanı olan illere diğer illerden göçler, insanlarımızın sürekli hareket halinde olmasını doğurmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığımızın rakamlarına baktığımızda camilerin yüzde 75’i köylerde, yüzde 25’i ise şehir olan yerlerde. Türkiye’nin nüfusunun şu an yüzde 75’i şehirlerde, yüzde 25’i ise kırsalda bulunuyor. Büyükşehir Yasası ile beraber Belediye Kanununda değişiklik yaptık. Belediye başkanları her mabede yardım ediyor. Onlara, ‘mabetlerin gizli finansörleri’ dersek yanlış olmaz. Belediyelerin mabetlere yardımcı olması bir suç mu? Yaptığımız değişiklikle belediyeler yol, park, spor alanı yaptığı, başka şehir ihtiyaçlarını karşıladığı gibi cami ihtiyacını karşılayabilecek ve bütçesinden de harcama yapabilecek. ‘Ben camiye para verdim, müfettişler bunun hesabını sorar’ diye kara kara düşünmeyecek. Bunun da yasal olarak yolunu açtık.”

Bozdağ, Türkiye’de pek çok tarihi cami bulunduğunu hatırlatarak, buraları çok sayıda turistin ziyaret ettiğini belirtti.

Bu mekanların, turistlere doğru şekilde tanıtılması gerektiğine dikkati çeken Bozdağ, “Turist rehberleri bunu anlatıyor. İstedik ki bu işi anlatan, gezici rehberler değil, camilerde sabit rehberler olsun. Gelen kafilenin dilini konuşarak yapsınlar istedik. Cami rehberliği kadrosu açıldı. Şimdi Diyanet İşleri Başkanlığımız 100 tanesini yakında işe başlatacak” ifadesini kulandı.

Daha sonra, Bozdağ ile beraberindekiler, caminin bölümlerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bozdağ, AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın’ı da makamında ziyaret ederek, partilileriyle görüştü.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Başbakan Yardımcısı, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bekir Bozdağ, Cami, Cami rehberliği, Cami rehberliği kadrosu, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları