Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bursa’nın simgesi Yeşil Türbe’nin restorasyonu bitti

18 Eylül, 2009 | 17:25

Bursa'nın simgesi Yeşil Türbe'nin restorasyonu bitti Bursa’nın simgelerinden Yeşil Türbe’nin restorasyonu tamamlandı ve yıllar sonra ziyarete açıldı.

Bursa’nın en önemli simgelerinden Yeşil Türbe, 3 yıldır süren restorasyonun ardından törenle ziyarete açıldı. Çalınan ve kırılan çinileri onarılarak orijinal İznik Çinisi takılan Yeşil Türbe’nin bayramla birlikte birçok ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Restorasyonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sponsorluğunda yapılan Yeşil Türbe’nin açılışına Bursa Valisi Şahabettin Harput, TOBB Üyesi İlhan Parseker, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, İl Kültür Müdürü Ahmet Gedik ve vatandaşlar katıldı.

Türbenin restorasyon süreci hakkında bilgi veren Bursa Valisi Şahabettin Harput, 2006 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) mali desteğiyle başlatılan restorasyonun yaklaşık 3 yıldır sürdüğünü belirtti.

Türbedeki bozulmaların aslına yakın haline getirilmesi için çok ince çalışmalar yapıldığını belirten Vali Harput, şöyle konuştu: “Dökülen çiniler çok önemliydi. Bununla ilgili bütün bina incelendi. Daha önceki yıllardan yapılmış restorasyon hataları giderildi. Deprem nedeniyle yaşadığı statik sorunları aşacağı şekilde depreme karşı daha sağlıklı hale getirmek üzere müdahaleler yapıldı. Binanın tüm yüzeyinde mezar odası hariç her yere dokunuldu. Temel seviyesine kadar da drenaj yapıldı. Bunun 1,5 yılı sadece ince işçilikle geçti.”

Önümüzdeki dönemde çevre düzenlemesinin bitmesiyle Odalar Birliği yetkililerin de katılacağı resmi bir açılış yapalacağını belirten Harput, bu dönemde türbenin kapalı kalmaması ve insanların ziyaret edebilmesi için açılış yaptıklarını kaydetti.

Dünya mirası kültürel varlıkları arasında yer alan, bulunduğu semte bile adını vererek kentle özdeşleşen Yeşil Türbe, 1421 yılında Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırıldı. Mimarı Hacı İvaz Paşa, nakkaşları Ali Bin İlyas Ali, Mehmed El Mecnun ve Ali Bin Hacı Ahmet Tebrizi olan türbenin pencere alınlıklarında yazıtlar bulunuyor.

Sekiz köşeli planı ve alt kattaki mezar odası ile Selçuklu kümbetlerinin devamı görünümündeki türbenin iç kısmı ”Çini cenneti” olarak nitelendiriliyor. Renkli sır ve mozaik çini tekniklerinin uygulandığı çini süslemeleriyle eşsiz bir yapıya sahip Yeşil Türbe’nin renkli ve geometrik motifli çinilerle bezenmiş olan mihrabı, bir sanat başyapıtı olarak kabul ediliyor. Ceviz ağacından geçme tekniği ile yapılmış, geometrik motiflerle süslü kitabeli kapısı, Osmanlı ahşap işçiliğinin güzel bir örneği olarak gösteriliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ali Bin Hacı Ahmet, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Yeşil Türbe, Celal Sönmez, İl Kültür Müdürü Ahmet Gedik, Mehmed El Mecnun, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Yeşil Türbe, Yeşil Türbe Bursa, Yeşil Türbe Haberleri, Yeşil Türbe İznik, Yeşil Türbe Restorasyon, Yeşil Türbe Restorasyonu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları