Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bursa’ya gelen turist sayısı yüzde 79 arttı

11 Mart, 2013 | 12:01

Bursa’ya gelen turist sayısı yüzde 79 arttı Bursa turizmdeki hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Şehir genelinde artan ve çeşitlenen turizm yatırımlarıyla birlikte, son 4 yılda Bursa’da geceleyen yerli ve yabancı turist sayısı yüzde 79 arttı.

2012 yılında Bursa’da günübirlik ziyaretler hariç, konaklayan yerli ve yabancı turist sayısı 2.4 milyonu buldu.

Bursa Valiliği’nden alınan bilgiye göre, 4 yıl önce yerli ve yabancı olmak üzere toplam bir milyon 336 bin 317 turistin gecelediği Bursa’da bu rakam, 2012 yılı sonu itibariyle 2 milyon 388 bin 989’a ulaştı. Günübirlik ziyaretçiler hariç Bursa’da 2009 yılında 265 bin 830, 2010 yılında 451 bin 062, 2011 yılında 533 bin 152 ve 2012 yılında 633 bin 712 yabancı turist geceledi. İstatistiklere göre son 4 yılda konaklama yapan yerli ve yabancı turist sayısındaki artış oranı ise yüzde 79.

Vali Şahabettin Harput, bu rakamların Türkiye’nin başta İstanbul ve Antalya olmak üzere önemli turizm merkezlerinin gerisinde olmasına rağmen, şehir genelinde yürütülen çalışmaların başarısını ifade etmesi açısından kıymetli olduğunu söyledi.

Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasının yanı sıra şehir genelinde uluslararası otel zincirlerinin artan yatırımlarının önemine işaret eden Vali Harput, şunları kaydetti: “Bunlarla birlikte başta termal olmak üzere 3.yaş ve sağlık turizmine yönelik çalışmalar Bursa’nın turizm pastasından daha fazla pay almasını mutlaka sağlayacaktır. Sanayi, tarım ve ticaret kenti Bursa’nın turizm hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Bugün itibariyle 7 bini termal olmak üzere ilimizde turistik yatak kapasitesi 20 bine yaklaştı. Bu rakam turizm altyapısı açısından oldukça önemli.”

“BURSA, SAĞLIK VE TURİZMDE DÜNYADA MARKA KENT KONUMUNA GELECEK”

Harput, Dağyenice Termal Turizm Gelişim Bölgesi, Bursa Sağlık Serbest Bölgesi ile Mustafakemalpaşa 3. Yaş ve Sağlık Turizm Merkezi’nin de sektörün hizmetine sunulmasıyla sağlık ve turizmde Bursa’nın sadece Türkiye’de değil, dünyada marka kent konumuna geleceğine işaret etti.

Tarihi ve kültürel mirası, Cumalıkızık ve Hanlar Bölgesi gibi Unesco dünya mirasına aday iki önemli değeri, inanç merkezleri, doğası, ovası, gölleri, denizi, şelaleleri, Uludağ’ı, endemik bitki örtüsü ile Bursa’nın Merinos gibi Türkiye’nin en modern kongre kültür merkezine sahip olduğunu belirten Vali Harput, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yönde de önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bursa Kongre ve Tanıtım A.Ş.’yi bu yüzden kurduk. Bursa Jeotermal A.Ş., Bursa İl Özel İdaresi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliği ile kurduğumuz şirket, hem kongre turizmi hem de Bursa’nın tanıtımına yönelik önemli çalışmalara imza atacak. Tüm bu çalışmalar ışığında şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Bursa 2023 yılında 5 milyon turist hedefine ulaşacak. İstanbul ve Antalya ile birlikte Türkiye’nin önemli turizm merkezleri arasında yerini alacak.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bursa, Bursa Haberleri, Bursa Turizm, Bursa Valiliği, Cumalıkızık, Hanlar Bölgesi, Vali Şahabettin Harput,
 • SunExpress’ten yeni logo
  gazantep ucusunda ikii kez saat degisikligi yaparaka butun tatil planlarimizi alt ust ettiniz. ne ile ovunuyorsunuz anlayamiyoruz.
 • Küba rüzgarı İstanbul’da esecek
  Great pictures .. And thank you for an inspiring story .. I am a buddhist and sadly and I was clueless on how devoted some people are Till now that is .. Haha I think it's time I reflect on my religion hah !
 • Yunan adaları için büyük deprem beklentisi yok
  Wow. wow and more wow. i would like to capture snoethimg like this! When will my photo look amazing as yours? Nick, I would like to know what gear you bring with you on your travels. Or is it just a Camera and a single prime/zoom lens? Thanks!
 • Antalya Expo Center’da Doğa, Macera, Spor ve Alternatif Turizm Fuarı
  izmir is a better city to visit. i mean the hioairsctl monuments and it is a nicer city. a different city, must be seen. antalya is nice too, but more with its beaches. it has plenty of hioairsctl monuments too. it depends on your purpose to visit. izmir has beaches and holiday towns too. but
 • Rus milyarder Gökova ve Yunan Adaları’nda tatil yapacak
  Ermeniler batı Emperyalizminin taşoronlarıdır. Asıl katiller Emperyalistler buna Rusyada dailidhr. Azarbaycan,lı soydaşlarımız iyi hazırlık yapmadan Ermenilerle savaşa girmeleri bence doğru olmaz.İyi bir hazırlıktan sonrada Ya İstiklal ya f6lfcm parolasıyla kanlarının son damlasına kadar savaşarak topraklarını geri almalılar. Turkiye ve halkımız Emperyal gfce7lerin fazla dikkatini e7ekmeden ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Şimdi yapılacak olanlar
Hot-Affiliates Reklamları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2008-2012 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.