Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bursa’ya 7 bin yataklı termal kent

29 Haziran, 2012 | 14:12

Bursa İl Özel İdare Genel Sekreteri Bilal Çelik, Dağyenice termal turizm merkezi başta olmak üzere yaptıkları çalışmaları tamamlamaları halinde 7 bin yataklı termal kent oluşturacaklarını söyledi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Bilal Çelik, düzenlediği basın toplantısı ile çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Mahvel’de düzenlenen basın toplantısında, göreve geleli 4,5 ay olduğunu hatırlatan Bilal Çelik, “İl Özel İdaresinde yapılan işlerden kamuoyunun da bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda zaman zaman basınla bir araya gelerek kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Çünkü özel idareler, merkezi idarenin yerelde tüm hizmetleri yürüten bir koludur. Bu nedenle de kamuoyu yapılan çalışmaları bilmelidir.” dedi.

Bursa İl Özel İdaresi olarak şeffaf ve hesap verebilir bir kurum olmaya çalıştıklarını ifade eden Bilal Çelik, yaptıkları her işte halkın yararını en önde tuttuklarını söyledi. Bu kapsamda da kamu kaynaklarını en akılcı bir şekilde kullanmak için çaba gösterdiklerini dile getiren Çelik, kentte toplam 716 personel ile halka hizmet verdiklerini kaydetti.

Bursa İl Özel İdaresi Genel Bilal Çelik, özel idare olarak 107 milyon lira bütçeleri olduğunu belirterek, “Giderlerimiz en çok tarımsal hizmetlere harcanıyor. Bunda da en önemli amacımız modern tekniklerin kullanılması. Eskiden bilinen geleneksel sulama yöntemleri dışında bütün tarım alanlarını yeni teknik sulama yöntemleri ile sulamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Göller oluşturmak için doğal yöntemler dışında teknik yöntemler kullandıklarına dikkat çeken Genel Sekreter Çelik, bunu da mebranla kaplayarak yapdıklarını bildirdi. Çelik, ayrıca özel idare olarak kırsal alandaki ulaşım hizmetlerini yerine getirmek için bu yıl yaklaşık 516 kilometrelik bir asfalt çalışması yapacaklarını aktardı.

“İÇME SUYU DEĞİL KALİTE SORUNU VAR”

İçme suyu ve kanalizasyon çalışmalarına da değinen Bilal Çelik, Bursa’da içme suyu getirme sorunu olmadığını, ancak sularda kalite sorunu olmaya başladığını söyledi.

Eğitim hizmetleri konusunda da çalışmalar yaptıklarını kaydeden Çelik, toplamda 20 adet yeni eğitim tesisi yapacaklarını söyledi. Özel İdarelerin yüzde 30’unu eğitim hizmetlerine ayırdıklarını bildiren Çelik, Bursa İl Çevre Düzeni Planı ile de 2015 yılına kadar kentte çalışmaların tamamlanmasını planladıklarını anlattı. Kültürel alanlara da yatırım yaptıklarını kaydeden Bilal Çelik, tarihi ve kültürel öneme sahip eserlerin de basımını yaparak kültüre sahip çıktıklarını ifade etti.

Diğer yandan Bursa’nın sularına sahip çıkarak kiralama işlemlerini büyük bir titizlikle yürüttüklerini belirten Çelik, Bursalıların hakkını kimseye yedirmediklerinin altını çizdi.

7 BİN YATAKLI TESİS

Jeotermal bir kent olan Bursa’da Jeotermal Anonim Şirketi sayesinde Bursa’da ciddi bir atılım yaptıklarını anlatan Bilal Çelik, “Ağustos sonuna kadar Çekirge ve Odunluk hattında çalışmalar devam ediyor bunlar da tamamlandığında kentte 7 bin yataklı tesislere sahip olacağız. Şu anda 300 litre bölü saniye suya sahibiz.” dedi.

Genel Sekreter Bilal Çelik, termal kent kurulacak olan Dağyenice bölgesindeki çalışmalar konusundaki soruya ise şu cevabı verdi: “Dağyenice Termal Turizm Şirketi adında bir şirket kuruldu. Plan çalışmaları tamamlandıktan sonra kamulaştırma işlemleri başlayacak. Burada bir turizm tesisi yapılması planlanıyor. Şu anda orada ciddi bir masrafımız yok. Buraya yapılacak masraflar ise burada tesis kuracak şirketler tarafından karşılanacak.”

Dağyenice bölgesine termal suyun Bursa’dan götürüleceğine dikkat çeken Bilal Çelik, “Bursa’nın merkezinde jeotermal kaynaklar mevcut, bu nedenle bu kaynaklar burada götürülecek. Eğer bu tesisi Dağyenice’de değil de kent merkezinde yapmaya kalksak bunun masrafı çok daha büyük olur. Kent merkezinde arsa fiyatları çok pahalı. Bu nedenle burada bu tesisin yapılarak suyun da mecburen Bursa’dan götürülmesi daha akılcı görünüyor ve burası tamamlandığında kente çok büyük bir katkısı olacaktır.” dedi.

DAĞYENİCEDE KAMULAŞTIRMA ŞİRKETLERCE KARŞILANACAK

Dağyenice’nin kamulaştırılmasının özel idare kaynaklarından karşılanmayacağını kaydeden Bilal Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Burada yaklaşık 2 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu. Biz tüm kaynaklarımızı buraya 20 yıl ayırsak yetmez. Bu nedenle burada kurulan şirket, önderlik yaparak gelecek turizm yatırımcılarına buradaki masrafı karşılatacak. Yani burada yatırım yapacak şirketlere tesisler 50 yıllığına kiralanacak bu şekilde de masraflar yatırım yapacak şirket tarafından karşılanacak.”

Dağyenice’de MTA tarafından yapılan çalışmada termal su konusunda olumlu bir sonuç alınamadığını dile getiren Bilal Çelik, Bursa’da aktarılacak sıcak su ile bu masrafların da ilgili şirketlerle karşılanacağını söyledi.
Şu anda 6 tane termal kuyu bulunduğunu ifade eden Çelik, buralar dışında bir çalışma yapmadıklarını söyledi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, bir soru üzerine, “Jeotermal kaynakların Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılması talebi olabilir, anacak şuanda kanunlar bu hakkı bize veriyor, biz de kanunlar ne emrediyor ise ona göre hareket ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“HEDEFİM TÜM KÖYLERE TEMİZ SU VE SAĞLIKLI YOLLAR”

‘En büyük hedefiniz nedir?’ sorusuna Bilal Çelik, “Özel idarenin görev alanı çok geniş, ben eğer doğru işler yapabilmişsem kendimi mutlu sayacağım. Bunda tüm köyler için temiz su ve sağlıklı yollar, Bursa’nın geleceğine olumlu ve güzel katkılar sayabilirsem kendimi mutlu sayacağım.” karşılığını verdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bilal Çelik, Bursa, Bursa Haberleri, Bursa İl Özel İdaresi, Bursa İl Özel İdaresi Genel Bilal Çelik, Bursa termal kent, Bursa termal otel, Bursa termal turizm, Bursa Turizm, Bursa Turizmi, Jeotermal, Jeotermal kent,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları