Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bursa’nın yarım asırlık sembolü teleferik sökülüyor

26 Nisan, 2013 | 10:51

Bursa'nın yarım asırlık sembolü teleferik sökülüyor Bursa’da 1963 yılında işletmeye açılan ve geçen 50 yılda taşıdığı milyonlarca kişinin anılarında yer edinen eski teleferiği taşıyan tellerin sökümüne başlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin 50 yıllık simgesi olarak teleferiği yenilemek ve hattı Oteller Bölgesi’ne kadar ulaştırmak için başlattığı proje kapsamında, mevcut hattı söküyor.

Bursa’da 1963 yılında işletmeye açılan ve geçen 50 yılda adeta Bursa ile özdeşleşen mevcut hattın kasım ayında seferlere kapatılmasının ardından yerde devam eden inşa çalışmalarına hızla devam ediliyor, kabinleri taşıyan teller sökülüyor.

Yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki kalın çelik halatların sökümü öncesinde çevrede bulunan binaların zarar görmemesi için önlem alındı. Halatların çevreye verebileceği zarar düşünülerek geçici olarak kuleler dikildi ve halatlar bu kuleler üzerinden çekilmeye başlandı. Teferrüç istasyonuna kurulan makara düzeneği ile hat üzerindeki çelik teller, büyük bir titizlikle indiriliyor.

Yaklaşık 10 gün sürmesi beklenen çalışmanın ardından hat üzerinde yer alan eski direklerin söküm işlemi yapılacak. Ardından da yeni sistemde yer alacak gondol tipi kabinlerin yer alacağı hattı taşıyacak yeni direklerin imalatına geçilecek.

ULUDAĞ OTELLER BÖLGESİNE 22 DAKİKADA ULAŞILACAK

Bursa ile Uludağ arasındaki ulaşımda yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihi olan yarım asırlık teleferiğin daha modern ve konforlu hale getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmaların hızlı sürdüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yenileme çalışmalarının ardından teleferiğin 4500 metrelik hattının Oteller Bölgesi’ne kadar uzatılarak 8 bin 500 metreye çıkarılacağını söyledi.

Uludağ’ın 12 ay boyunca değerlendirilmesine yönelik olarak yaptıkları çalışmaların en önemlisinin yeni teleferik hattı olduğunu belirten Başkan Altepe, “Yeni sistemde artık sıra bekleme derdi ortadan kalkacak. Teferrüç’ten teleferiğe binenler 22 dakika sonra Oteller Bölgesi’ne ulaşıp, kayak yapabilecek. Bu sayede sadece kış sezonunda değil, yaz aylarında da Uludağ’daki konaklama tesislerini kullanma imkanına kavuşacağız. Hedefimiz yeni teleferiğin Temmuz ayında Sarıalan’a Kasım ayında da Oteller Bölgesi’ne ulaşması. Bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa, Bursa Büyükşehir Belediyesi, bursa Oteller Bölgesi, Bursa teleferik, Bursa teleferik sökülüyor, Recep Altepe, Uludağ, Uludağ teleferik,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları