Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bursa, adım adım Arap turizm başkenti oluyor

26 Temmuz, 2011 | 17:48

Bursa’nın, 2013 yılı için Arap Birliği Turizm Destinasyon Merkezi olması için atılan imzaların ardından, karşılıklı ziyaretler sıklaştı.

Karara ilişkin protokol, geçen hafta Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Arap Turizm Örgütü Birlik Başkanı Bandar Fahad Al Fihait arasında imzalandı. İmzalanan protokolün hayata geçmesi için Eylül ayında yapılacak toplantıda, 22 Arap ülkesi turizm bakanlarının son kararı beklenmeye başlandı.

Geçen hafta Cidde’de imzalanan iyi niyet protokolünün ardından, Arap Turizm Örgütü Birlik Başkanı Bandar Fahad Al Fihait Bursa’ya geldi. Yapılacak çalışmaların detaylarını görüşmek ve Bursa’yı daha yakından tanımak için ailesi ile birlikte ile gelen Al Fihait, Vali Şahabettin Harput’un misafiri olarak kenti gezecek.

Oğlu ile Heykel Valilik binasında Vali Şahabettin Harput’u ziyaret eden Bandar Fahad Al Fihait, sıcak mesajler verdi. Anlaşmanın, Eylül ayında yapılacak 22 arap ülkesi turizm bakanları toplantısında da kabul edileceğinden emin konuşan Fihait, çok iyi ağırlanmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi. Bandar Fahad Al Fihait, “Arap ülkeleri ile Türkiye arasında günden güne ilişkiler gelişiyor. Geçen hafta sayın vali ile aramızda imzalanan protokolden Arap turizm bakanlarına da bahsettim ve hepsi çok memnun oldular. İnşallah Bursa’yı Arap turizminin başkenti yapacağız. Bütün Arap ülkelerinin turizm bakanları alınan karara destek verdi.” dedi.

“TÜRKİYE’YE GELEN ARAP TURİST SAYISI YÜZDE 75 ARTTI”

Türkiye ile Arap ülkelerinin son zamanlarda ilişkilerinin giderek geliştiğine dikkat çeken Bandar Fahad Al Fihait, “Bunda, son zamanlarda Türk hükümetinin icraatları ve Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın etkisi çok büyük. Ayrıca, Sayın Vali Şahabettin Harput’un bu konudaki çalışmaları çok büyük önem arz ediyor. Bundan dolayı da Türkiye’ye gelen Arap turist sayısı yüzde 75 oranında arttı.” şeklinde konuştu.

Cidde’de imzalanan iyi niyet prokolünün de Arap turizm bakanlarından da büyük destek gördüğünün altını çizen Bandar Fahad Al Fihait, “Baktığımızda, Türkiye’ye gelen Arap turist sayısında yüzde 75’in üzerinde bir artış var. Bu da bizi sevindiriyor. Bunun sebeplerinden biri de bu yapılan ikili ziyaretler.” şeklinde konuştu.

Vali Şahabettin Harput’a da girişimleri ve çalışmalarından dolayı teşekkür eden Arap Turizm Örgütü Birlik Başkanı Bandar Fahad Al Fihait, Vali Harput’a, “Siz turizmin kartalı sayılırsınız. Biz de bu yüzden size kartalı anımsattığı için bir şahin hediye ediyoruz.” diyerek, Vali Harput’a bir Şahin heykeli hediye etti. Vali Harput ise Bandar Fahad Al Fihait’a İznik çinisinden yapılmış bir vazo hediye etti.

“BURSA’YI ARAP TURİZMİNİN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ”

Vali Şahabettin Harput ise Arap ülkeleri ile ikili ilişkilerin giderek geliştiğini ifade etti. Harput, “Arap Birliği Turizm Teşkilatı’nda, Bursa’nın ‘2013 Turizm Başkenti’ ilan edileceği anlaşmanın imzaları geçen hafta ben ve sayın başkan arasında Cidde’de atıldı. Geçen hafta Arap Turizm Birliği’nin davetlisi olarak Cidde’ye gittik. Cidde’nin yanı sıra Taif, Mekke ve Medine’yi de ziyaret ettik. 22 Arap ülkesinin oluşturduğu örgüt olan Arap Turizm Birliği ile yapılan çalışmalar sonucunda Bursa’yı Arap Turizm Birliği’nin turizm cazibe merkezi yapacak imzaları orada attık.” diye konuştu.

İmzalanan protokol kapsamında, Birliğin Organizasyon Başkanı Dr. Bandar Fahad Al Fihait’in kendi davetlisi olarak Bursa’ya geldiğini anlatan Vali Harput, “Sayın Al Fihait’ın, daha önce de Bursa ziyaretinde 2013 yılı için Bursa’nın turizm başkenti olarak ilan edilmesi için bir çalışma başlatmıştık. Karşılıklı ziyaretlerle Bursa’nın 2013 Arap ‘Turizm Başkenti’ olmasının detaylarını görüşeceğiz.” dedi.

İmzalanan anlaşmanın detaylarını görüşmek ve Bursa’yı daha yakından tanımak üzere Bandar Fahad Al Fihait’in davetlisi olarak Bursa’ya geldiğini söyleyen Vali Harput, şöyle dedi: “Ayrıca, Arap Birliği Turizm Teşkilatı’nın bir bürosu Bursa’da açılacak. Bizden de bir temsilci Cidde’de bulunacak. Diğer yandan, Arap ülkelerin katılımı ile Bursa’da 2012 yılı için turizm amaçlı bir expo fuarı düzenlenecek.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arap Birliği Turizm Destinasyon Merkezi, Arap Turistler, Arap Turizm Örgütü, Arap turizmi, Bandar Fahad Al Fihait, Bursa Arap turizm, Bursa Otelleri, Bursa Turistler, Bursa Turizm, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları