Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bursa, 2013 Arap turizm ana destinasyon merkezi

25 Aralık, 2012 | 23:30

Bursa, 2013 Arap turizm ana destinasyon merkezi Bursa, Arap ülkeleri tarafından 2013 Arap turizm ana destinasyon merkezi ilan edildi.

Bu kapsamda 8 Arap ülkesinde Bursa’nın tanıtımı için özel programlar yapılacak. Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan bunların en önemlilerinden. Özellikle Bahreyn’de yapılacak Arap Ülkeleri Turizm Bakanları Toplantısı’nda Bursa tanıtılacak. Böylece karşılıklı olarak turist sayısında büyük bir artış hedefleniyor.

2013 Bursa Arap Turizm Ana Destinasyonu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Programa Vali Şahabettin Harput’un yanı sıra Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad El – Fehaid ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk ve Arap turizm yetkilileri katıldı. Tanıtım programında konuşan Vali Şahabettin Harput, bu günün Bursa için tarihi bir gün olduğunun altını çizerek, “2012’nin 22 Nisan tarihinde bizzat Sayın Başbakanımızın teşrifleri ile Bursa’da yapılan Büyük Türk-Arap Turizm Buluşması’nın hemen akabinde 2011’de aldığımız bir kararla Dr. Bandar Fahad El – Fehaid ve ben Bursa Valisi olarak yaptığımız bir protokol sonucu Bursa, Arap Turizm Örgütü tarafından 2013 yılı için ana destinasyon merkezi ilan edildi. 2013 yılı Arap ve Bursa turizmi için çok önemli bir yıl olacak.” dedi.

Bu kapsamda 2013 ile alakalı yapılacak çalışmalar konusunda bilgiler veren Harput, “Dünyada 2012 yılı itibari ile bir trilyon dolarlık turizm pastası ve bir milyon insan turist konumunda. Biz de Bursa olarak bu pastadan gerekli payı olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. Bursa’nın turizm açısından son derece zenginliklere sahip olduğuna dikkat çeken Vali Harput, sözlerine şöyle devam etti: “Biz 2013’ü çok önemsiyoruz ve iyi değerlendirmek istiyoruz. Bursa’da Arap turistleri çok iyi ağırlayacağız. Bu maksatla 2013 için 8 Arap ülkesinde Bursa’nın tanıtımı için özel programlar yapılacak. Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan bunların en önemlilerinden. Özellikle Bahreyn’de yapılacak Arap ülkeleri turizm bakanları toplantısında Bursa’nın iyi tanıtımını yapmak istiyoruz. Bu olay sadece Bursa ve Arap dünyası değil, tüm Türkiye ile Arap dünyası için çok önemli. Yaşasın Bursa-Arap dostluğu ve Arap-Türk dostluğu, Türkiye-Arap dostluğu.”

TÜRK ARAP BULUŞMASI ARAP TURİST SAYISINI YÜZDE 80 ARTIRDI

Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad El – Fehaid ise Bursa’da çok güzel ağırlandıklarını belirterek, “Bu gün Bursa, Arap ülkeleri için 2013 yılında ana destinasyon merkezi olarak belirlendi.
Tabii ki bu Arap-Türk işbirliğinin en güzel örneğinin Bursa’dan başlamasının ne kadar başarılı olduğunu da zaman içinde göreceğiz. Burada bu işin ilerlemesinde en büyük katkıyı Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay başta olmak üzer Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Belediye Başkanı Recep Altepe verdi. Özellikle Sayın Vali Harput’un bu konuda çok büyük çaba ve gayretleri çok büyüktür.” dedi.

Yapılan çalışmaların en güzel neticesinin de bugün görüldüğüne dikkat çeken Fehaid, “2012’de genel olarak Türkiye ve Bursa’ya gelin turistlerin artış gösterdiğini herkes görmekte. Bursa’da yapılan 2012’nin Nisan ayında yapılan büyük buluşmanın ardından turist sayısında yüzde 80 artış gözlendi. Arap ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 80 artış olurken, Türkiye’den de Arap ülkelerine yüzde 50 turist artışı yaşanmakta. 127 bin Arap ailesi Bursa’ya ziyarette bulundu. Bu artışların tesadüfen olmadığını herkes anlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Arap dünyasının zor bir dönemden geçtiğinin altını çizen Dr. Bandar Fahad El – Fehaid, şunları söyledi: “Bu kapsamda her zamankinden daha çok Türk-Arap ilişkilerine önem vermekteyiz. Aynı din, aynı tarih ve coğrafyayı paylaşmaktayız. Bu yakınlaşmanın daha ileri gitmesi için çalışmalıyız.”

2013’te Bursa’yı Arap ülkeleri için ana destinasyon merkezi olarak ilan ettiklerini anlatan Dr. Bandar Fahad El – Fehaid, “Bu kapsamda kardeş ülke olan Bahreyn’de de bu konuda bir toplantı yapılacak. Bu toplantı ile Bahrey’in Başkenti Bahreyn’i 2013 Arap ülkelerinin turizm başkenti, Bursa’yı da Arap ülkeleri için ana destinasyon merkezi olmasını birlikte kutlayacağız. Bu toplantıda Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da turizme katkısından dolayı ödüllendirmeyi planlıyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

BURSA ASIL SIÇRAMAYI BU ADIMLA YAPTI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de bu gün Bursa için anlamlı bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek, şunları ifade etti: “Bizim en büyük hedeflerimizden biri şehrimizin her alanda gelişmesi. Bu alanda da Bursamızın bir turizm kenti olması ve gereken payı alması idi. Bu kapsamda bu organizasyon tarihimizde en önemli organizasyonlardan birisi. 22 Arap ülkelerini turizmde ana destinasyon merkezinin Bursa olarak seçilmesi bizi mutlu ediyor. Bu kapsamda son bir kaç yılda hamle yapan turizm sektörü bu programla da asıl sıçramayı yapmış oluyor. Bu önemli bir fırsat ve bizde bunu değerlendirmek istiyoruz.”

Programı Arap kanalları canlı yayınladı. Ayrıca programda Bursa’nın Meşhurları Derneği de açtığı stantlarla tanıtım yaptı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2013 Arap turizm ana destinasyon merkezi, Arap turizm ana destinasyon merkezi, Arap ülkeleri, Arap ülkeleri Bursa, Bursa, Bursa 2013 Arap turizm ana destinasyon merkezi, Bursa arap turizm merkezi, Bursa Haberleri, Bursa turist, Bursa Turistik Yerler, Bursa Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları